ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како Да Го Искористите Талогот Од Кафе

Колку кафе правиме дневно и колку талог фрламе на ден? Дали некогаш сте се запрашале дали можеби има подобри начини да го користите истиот тој талог? Секако дека постојат, и ние ги донесуваме до вас.

Местото за кафе е она што повеќето од вас веројатно го сметаат за најчест отпад, но како и сè друго, користеното кафе може повторно да се искористи. Еве неколку идеи како да го искористите.

1. Иако мирисот на кафе е еден од најубавите за нас кои не може да го замислиме денот без него, на повеќето домашни инсекти и штетници тој им е одбивен, а тоа вклучува мравки, полжави, муви … Едноставно посипете талог од кафе на места каде што помислете дека има мравки или полжави и по некое време повеќе нема да ги видите.

кафе

2. Лесно ќе ги отстраните дамките од дрво со помош на талог од кафе и без никакви штетни хемикалии.

3. Со кафе можете да направите инстант декорација и освежувач на домот (секако доколку сакате мирис на кафе). Едноставно ставете го меленото кафе на дното од теглата, а потоа лепете свежо набрани цвеќиња во неа. Не само што изгледа добро, туку мириса и нереално.

4. Ако не можете да се ослободите од непријатните мириси што доаѓаат од вашиот фрижидер, едноставно ставете талог од кафе во мала тегла. За разлика од сода бикарбоната, која исто така прави одлична работа, кафето има подобра арома.

5. Еден од најефикасните природни пилинзи за тело е направен од кафе.

6. Вие сте љубител на мачки, но не ви се допаѓа тоа што вашите миленици минуваат низ вашите саксии или градини. Посипете талог од кафе околу вашите растенија во градината, ова не само што ќе им помогне на растенијата да растат подобро, туку и ќе ги оддалечи мачките.

слика со кафе

7. Направете природно ѓубриво од кафе ако сте посветени на органски одгледувана храна. Измешајте две шолји талог кафе со кофа со вода и оставете го да отстои преку ноќ, а потоа наводнете ги цвеќињата и зеленчукот со таа вода.

8. Ако се создадат гребнатини на темниот дрвен мебел, натопете парче памучна вата во талогот од кафе и натопете го во оштетените места за да ги маскирате. Прочитајте исто така „Освежете ја бојата на дрвените подови и мебелот само со помош на кафе“ .

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!