ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да го подготвите омилениот десерт на Анџелина Џоли?

Како да го подготвите омилениот десерт на Анџелина Џоли?

Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли е страствен љубител на виното, па пред неколку години ја лансираше „Роза“ со етикетата на својата визба во замокот „Миравал“.

Со вино, но црвено, го прави својот омилен десерт кој би можеле да го наречеме „пијани круши“. Шегата на страна, ова освежително уживање можете лесно да го подготвите сами, и да уживате во него како дива.

СОСТОЈКИ ЗА ЧЕТИРИ ЛИЦА:

  • осум круши
  • кафеав шеќер
  • ѕвездениот анасон
  • цимет
  • лимон
  • слатко црвено вино
  • сладолед или крем за комплетирање

ПОДГОТОВКА:

Излупете ги крушите, така што ќе се обидете да ја сочувате формата на крушите. Исечете тенко парче од долниот дел за да може крушата да стои.

Во мало тенџере загрејте чаша вино заедно со 30 гр шеќер, една ѕвезда анасон, парче цимет и кора од еден лимон исечкана на ленти. Кога ќе зоврие, сè варете 3-4 минути.

Наредете ги крушите една до друга во тавче, додадете го виното и варете на тивок оган 2 часа и 30 минути. На половина од готвењето посипете ги со претходно добиениот сос, за да бидат убаво обоени и натопени. Ако сакате сос како сируп, префрлете го во друго тенџере и варете на оган да се згусне.

Послужете ги крушите со сладолед или крем.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!