ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да го разладите вашиот дом и лесно да заспиете: Пробајте ги овие 4 трикови

Како да го разладите вашиот дом и лесно да заспиете: Пробајте ги овие 4 трикови.

Тропскиот бран пристигна – еве како да го победите што е можно полесно.

Во последните денови , живата во термометарот ја премина 30-тата дивизија, најавувајќи долго и жешко лето . Судејќи според прогнозата на метеоролозите, во наредните денови се очекуваат екстремно високи температури кои ќе се движат до 38 степени.

Кога започнува тропски бран, скоро е невозможно да се преживее во затворен простор без климатизација. Но, од друга страна, ако е вклучен нон-стоп, покрај астрономски високата сметка за електрична енергија, може да очекуваме и вкочанетост на грбот и настинка.

За да не ви се случи ова, обидете се да примените некои трикови за ладење кои даваат добри резултати.

1. Користете шише со топла вода

Ние сме навикнати да истураме топла вода во шишето  и да се грееме во текот на зимата. Но, шишето со топла вода може да помогне и при ладење.

Истурете ладна вода во шише со топла вода, па ставете ја во фрижидер или, уште подобро, во замрзнувач неколку часа. Непосредно пред да одите во кревет, земете изладено шише со топла вода и ставете го на долниот дел од душекот , каде што ќе бидат стапалата кога ќе легнете .

Ако шишето со топла вода е навистина ледено, можете да го завиткате во чаршав – убаво ќе ги олади нозете, па лесно ќе заспиете.

2. Ладни алишта

Пред да одите под туш, ставете ја памучната долна облека во замрзнувач најмногу половина час.

По туширањето, облечете изладени алишта – тоа ќе ви помогне полесно да заспиете.

3. Не го проветрувајте станот нон стоп

Ние отворавме широко прозорци секое утро штом станувавме да го пуштиме свежиот воздух во домот. Прозорците честопати ги оставаме отворени цел ден, особено ако живееме во катни згради. Но, кога ќе удри тропски бран, нема ништо полошо од таквиот потег; бидејќи топлиот воздух ќе се „всели“ во куќата или во станот, така нашиот дом ќе биде топол како фурна.

Затоа е подобра опција да ги затворите прозорците во текот на денот, да ги ставите завесите и да ги спуштите ролетните. Вечерта, можете да ги кренете ролетните и да ги отворите прозорците , како и вратите – ќе создадете нацрт и ќе го освежите воздухот.

4. Распоредете ги растенијата и садовите со ладна вода

Овој предлог веројатно ќе ви изгледа невообичаен, но оние што го пробале велат дека има ефект во ладење на домот.

Истурете коцки мраз или ладна вода во неколку контејнери, и стратешки распоредете ги во сите простории, со акцент на дневната соба и спалната соба. Покрај тоа што воздухот нема да биде сув, ќе ви биде попријатно да заспиете.

Растенијата, особено во затворен простор, се однесуваат како природни мини климатизери. Затоа треба да чувате фикус, филодендрон, разни винова лоза и слични зелени растенија во дневната соба и спалната соба – тие ќе соберат малку топлина.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!