ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да го зајакнете имунолошкиот систем?

Како да го зајакнете имунолошкиот систем?

Во суштина, нашиот имунолошки систем работи добро и нè заштитува секој ден од напади на десетици бактерии на вирусот од надворешната средина. Но, понекогаш не успева. Микроорганизмите нè напаѓаат и неколку дена сме заглавени во кревет. Дали може да се спречи овој процес да се случи само еднаш во текот на зимата? Дали користите витамини или билни препарати? Што можеме да направиме за да го зајакнеме нашиот имунолошки систем? Ова се само некои од проблемите што ги мачат  луѓето. Ако сакате да го зајакнете имунитетот, прочитајте ги советите дадени подолу. Сигурно ќе ви бидат од корист.

Идејата за целосно силен, незапирлив и непробоен имунолошки систем е совршена. Сепак, експертите нè предупредуваат дека имунолошкиот систем е систем заснован на различни целини, а не индивидуа која можете да ја контролирате во секое време. За добро функционирање на сите делови на имунолошкиот систем, потребна е рамнотежа и хармонија на целото тело. Научниците сè уште не знаат многу за врската меѓу телото и имунолошкиот систем. Тоа не значи дека не треба да се грижиме за начинот на живеење и дека тој не влијае врз имунолошкиот систем.

Истражувачите ги проучуваат ефектите на повеќе фактори кои влијаат врз имунолошкиот систем: стресот, физичката активност, начинот на живеење, спиењето и исхраната. Додека не се донесе конечна пресуда и не се воспостави формула за неуништлив имунолошки систем, неопходно е да се одржува рамнотежа во животот. Првата линија на одбрана од разни бактерии од надворешното опкружување е здравиот начин на живот. Тоа не значи дека треба да се фокусирате само на здравата храна. Имате право да се почестите со колачи или вкусен, масен оброк. Добро е да направите баланс на примамливите нездрави оброци, истовремено консумирајќи овошје, зеленчук и месо.

imunoloskiot-sistem

Одржувањето здрава телесна тежина е уште еден значаен сегмент за да имате силен  имунитет постојано. Треба да се грижите кога и колку ќе се здебелите или изгубите од телесната тежина. Неухранетоста го ослабува имунолошкиот систем исто толку како и дебелината. Физичката активност ќе ви помогне да имате здрава телесна тежина. Самото долго седење на работа, а потоа одмарањето дома, без пешачење или тренинг, го ослабува имунолошкиот систем. Мораме да бидеме активни. Човекот е создаден за да бидеме активен и да се движи. Затоа, променете ги навиките и шетајте колку што можете повеќе. Запишете се во блиската теретана или вежбајте со онлајн тренери.

vezhbanje

Хигиената е особено важен сегмент што забораваме. Не ги миеме рацете по излегувањето од јавниот превоз бидејќи немаме тоалет во близина. Кога станува збор за јавни места, за да не се соберат бактериите од вирусот, користете средства за дезинфекција на рацете. Кога ќе ги избришете рацете со нив, ќе можете опуштено да го допрете лицето и да уживате во денот што е пред нас.

Позитивните мисли и позитивниот став кон животот се составен дел од патот кон посилен имунитет и можат да ве наведат да се откажете од пороците како што се алкохолот и цигарите.

Мораме да се откажеме од, навидум, малите задоволства кои, всушност, му штетат на нашето тело. Научете да уживате и да бидете насочени кон здрав живот. Вашиот имунолошки систем ќе ви возврати позитивно на тоа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!