ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да го заштитите кучето од убоди од крлежи ?

Како да го заштитите кучето од убоди од крлежи ?

Крлежите се носители на неколку болести на кучиња кои можат да имаат сериозни симптоми, па дури и да предизвикаат смрт.

Крлежите успеваат околу влажната вегетација, како што се високи треви, ниски грмушки и дрвја и куп мртви лисја или исечена трева. Ако домашно милениче поминува време во области каде што живеат крлежи, крлежите можат да се закачат на домашно милениче.

Трите најчести болести поврзани со крлежи се: Лајмска болест, Бабезиоза (крлеж) и Анаплазмоза. Ако крлежот е забележан и отстранет на време, нема големи последици од неговиот убод. Важно е да се напомене дека не секој крлеж е заразен, но сепак е подобро да се преземат мерки на претпазливост.

Како да го заштитите вашето домашно милениче ?

Чувајте го вашето куче подалеку од густа и висока вегетација.

Ако тоа поминува време надвор, испрскајте го со некој лек против инсекти со препорака на вашиот ветеринар.

Бидете сигурни да го проверите вашето куче, особено околу стомакот, ушите и подопашката.

Кога вашето домашно милениче ќе се врати во куќата, проверете дали има крлежи. Крлежите се многу мали и имаат темна боја. Ставете гумени ракавици и внимателно поминете низ косата на вашето домашно милениче од глава до пети. Бидете сигурни да го проверите стомакот, внатре во ушите, под опашката и во внатрешноста на наборите на кожата.

Што ако вашето куче го касне крлеж ?

Ако, покрај мерките за превенција, сепак најдете крлежи на вашето куче, најдобро е да се консултирате со ветеринар. Ако ова не е можно, можете сами да го отстраните крлежот.

Никогаш не истурајте бензин, масло или друга течност на крлежот. Ова може да предизвика крлеж да ја поврати содржина на стомакот и на тој начин да го зарази вашето куче.

Не сите крлежи се заразни, но би било добро да го однесете отстранетиот крлеж кај ветеринар.
Ако ветеринарот не е во близина, обидете се сами да го отстраните крлежот. Ќе го направите ова со туркање на пинцета помеѓу главата на крлежот и кожата на вашето домашно милениче и повлечете ја нагоре со безбедно движење. Не извртувајте ја пинцетата.

По отстранувањето, избришете го местото на убод со алкохол.

Ако крлежот преживеал, можете да го однесете кај ветеринар за да утврди дали е заразен.

Откако ќе ги отстраните 7-14, проверете го местото на убод и следете ги сите промени во кожата на вашето куче.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!