ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да избегнеме грешки што ги правиме при уредување на просторот

Како да избегнеме грешки што ги правиме при уредување на просторот.

Кога ќе се најдеме во рутина на работа, во љубовта или во секојдневниот живот, секогаш се обидуваме да промениме нешто површно, сè додека не собереме храброст да се соочиме со промените што навистина ни се потребни.  Дури и малите промени го менуваат светот, но пред да започнете со „направете го тоа сами“ , обрнете внимание на некои грешки што се прават при уредување на просторот.

Сè се чува

Реченицата „ќе го оставам, ќе ми биде потребен“ го отежнува преуредувањето на која било просторија. Колку и да имате простор за складирање, една од најголемите грешки е складирање на работи што навистина не ви требаат. Дали толку ви значи таа стара разгледница од Пефкохори? Чувајте ги само најважните спомени и секој од домашните нека има по една кутија во која ќе чува сè што не може да се откаже. Сè друго треба да оди – и онака ќе го заборавите следниот ден.

Целиот мебел оди до ѕидот

Ова ни остана вродено уште од најрана возраст бидејќи така работеа нашите мајки и баби. Каучот во дневната соба или дури и брачниот кревет секогаш оди веднаш до ѕидот, сите ламби секогаш одат во аголот и тоа се рефлексните дејства за кои не ни помислуваме. Ова е грешка што ја прават повеќето од нас, особено ако сме ограничени на некој помал простор. Она што треба да го направиме е да го тргнеме мебелот од работ на ѕидот, бидејќи тоа ќе ни даде барем илузија дека имаме повеќе простор.

Неискористен простор за складирање

Иако потенциравме да не го чувате она што навистина не ви треба, свесни сме дека не можете да се откажете од сè.  Повеќето од нас не знаат како да го искористат целиот засладувачки простор што го имаме. Сè што треба да направите е да размислите практично и да научите дека шкафовите и подрумите не се единствените места за складирање работи. Просторот под креветот можете да го користите, или слободни lsидови за „лебдечки“ полици.

Оптеретени сте со трендови

На сите ни се допаѓа декорацијата на домот да биде во тек со актуелните трендови, но многу е важно да не се задушува просторот со модерен мебел и домашни додатоци. Некои трендови и некои простори едноставно не одговараат, и не можете да наметнете нешто што не припаѓа таму во вашата куќа. Наместо да трошите големи суми пари на нешто што сте го виделе во весникот, инвестирајте во некое класично и безвременско парче мебел. Тие го издржуваат тестот на времето, и ако вашето срце навистина сака нешто „трендовски“, украсете го просторот со уметничко дело или вазна по ваш избор.

Не смеете да го фрлате мебелот на вашата баба

Сите имаме семејни наследства што ги чуваме, и тоа е во ред ако ги сакаме. Но, ако сме заглавени со антички мебел што на баба и се допаднал, па ни го даде, не треба да се чувствуваме виновни што сакаме да се ослободиме од него. Треба да живееме во тој простор и ако тој мебел ни донесе енергија што не ни се допаѓа, треба да ја отстраниме без грижи на совеста. Можете исто така да го вратите, да го промените, да го „декупагирате“… Опкружете се само со работи што ви одговараат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!