ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да изберете слатка лубеница? Четири совети кои ќе ви помогнат при купување

Како да изберете слатка лубеница? Четири совети кои ќе ви помогнат при купување.

Слатка лубеница не е толку лесна за избор.

Време е за лубеници, омилена асоцијација на многумина во текот на летото. И додека во следниот период ќе стоиме пред еден куп лубеници, неодлучно гледајќи која да ја избереме, со неколку трикови можеме да го забрзаме тој процес.

Како да изберете слатка лубеница?

Ленти на лубеница

Бојата на лубеницата укажува на нејзината зрелост и секогаш треба да ја избереме онаа што има многу изразени ленти. Тие треба да бидат во темно зелена или светло жолта боја.

Тропањето на лубеница

Оваа проверка е многу популарна, но многумина не знаат кој звук покажува дека лубеницата е добра. Ако звучи шупливо, тоа значи дека има повеќе вода и е зрело. Спротивното значи дека кората е густа и дека лубеницата сè уште не е зрела.

Тежина на лубеница

Соберете неколку лубеници за да ја пронајдете онаа што е најтешка, се смета дека онаа што е полна со вода , е послатка од другите.

Облик на лубеница

Секогаш бирајте лубеници кои се поокружни од овални.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!