Како да изгледате убаво без шминка?

Слични

5 секојдневни навики поради кои стареете побрзо

5 секојдневни навики поради кои стареете побрзо. Повеќето луѓе се...

Дали знаете како настанале чевлите со потпетици?

Дали знаете како настанале чевлите со потпетици? Потпетиците до ден...

Утринска навика за освежување и подмладување

Утринска навика која ќе ве освежи и подмлади. За многумина...

Сподели

Како да изгледате убаво без шминка?

Истакнете ги вашите најубави црти на лицето без шминка.

Секој човек чувствува потреба да изгледа најдобро во секое време. Ако барате одговор како да изгледате убаво без шминка, тогаш сте на вистинското место. Направивме список на одредени навики што можете да ги практикувате (ако веќе не сте го направиле тоа) за да ви помогнеме да планирате да бидете убави, без оглед на тоа дали се шминкате или не.

Шминката има долгогодишна врска со концептот за убавина. Жените користат шминка за да ги подобрат своите карактеристики со децении наназад. Трендовите можат да доаѓаат и да си одат, но користењето производи за да постигнете природен изглед или изглед без шминка, никогаш не излегува од мода.

Многу познати личности во денешно време сакаат повеќе неутрална и едвај присутна шминка. Се работи за усовршување на вашата природна кожа и носење минимална шминка. Сите се согласуваме дека навистина не постои производ за шминка што може да ја повтори чистата, природна убавина.

Поради многубројните улоги на жените денес и големата одговорност што ја имаат како резултат на видот на самата професија (мајки, домаќинки, извршни директорки, претприемачи, професорки, …), жените денес ретко можат да најдат дополнително време и да се шминкаат. Ако немате многу време за шминкање, прочитајте ги советите подолу за да ви помогнат да изгледате убаво и без шминка.

Здрава исхрана

Важноста на здравата исхрана може најдобро да се опише со фразата: Вие сте она што го јадете! Обезбедувањето дека вашето тело ги добива сите хранливи материи што му се потребни е основата за здрава и сјајна кожа.

Одлучете се за целоснo хранлива диета која вклучува храна богата со протеини (грав, мешунки, производи од соја, млечни производи, особено јогурт и сирење и производи од месо), витамините А, Ц и Е, јаткастки плодови, спанаќ и пиперки богати со витамин Е и омега3 масни киселини.

Поголемиот број проблеми со кожата се резултат на несоодветната исхрана, нездравите и нередовните навики во исхраната и непостоењето навика да му овозможите на вашето тело да ги има придобивките од сè што треба да се консумира.

Следете правилна исхрана, држете се колку што е можно подалеку од нездравата храна и за брзо време ќе забележите подобрување на здравјето и на текстурата на вашата кожа. Ако имате сјај што е видлив на вашето лице, ќе биде непотребно да се покриете со шминка.

Доволно спиење и мирен сон

Покрај тоа што на вашиот ум и и на вашето тело им даваат малку одмор, доволното спиење и мирниот сон се, исто така, исклучително важни за здравјето на вашата кожа. Иако приказната за „Заспаната убавица“ можеби е пренагласена, идејата за убавина и сон, сигурно не е мит.

Додека спиете вашето тело произведува голем број различни хормони и ги балансира. Така, човечкиот хормон за раст, одговорен за одржување на младоста и на сјајот на кожата, мелатонинот, дејствува како оксиданс во првите три часа од спиењето и во следните неколку часа, а за време на РЕМ фазата на спиење (75% од должината на целокупното спиење во текот на ноќта), тој е значително намален.

Правилна нега на кожата на лицето

Усвојувањето соодветна рутина за нега на кожата може да го промени многу здравјето на вашата кожа. Чистењето, тонирањето и пилингот се најважните работи во секоја рутина за нега на кожата, без оглед на типот на вашата кожа.

Идеално би било да го миете лицето не повеќе од двапати дневно и тоа еднаш пред спиење (помага да се отстранат нечистотиите или остатоците од шминката што се наталожиле на вашето лице во текот на денот) и еднаш откако ќе се разбудите наутро.

Тонирањето, од друга страна, помага во овој процес со отстранување на преостанатите нечистотии или на мртвите клетки на кожата од лицето, а истовремено и во одржувањето на pH рамнотежата.

Хидратацијата е уште еден важен чекор во вашата рутина за нега на кожа бидејќи помага да ја одржите кожата добро хидрирана, со заклучување на целата влага во најоддалечените слоеви на кожата.

Хидратацијата е неопходна и за луѓето со мрсна кожа бидејќи на клетките на кожата под тоа масло им е потребна соодветна хидратација и исхрана.

Обидете се да изберете тоници и хидратантни креми кои содржат активни состојки како што е витаминот Е или хидрокси киселини кои го катализираат патот на вашата кожа до добро здравје и сјај.

Пилинг е процес на отстранување на нечистотијата и на мртвите клетки од кожата и овозможува таа да биде воздушна, свежа и сјајна.

И на крај, најважен совет е никогаш да не одите во кревет со шминка. Користете рутина за „двојно чистење“ за да се осигурате дека вашата кожа дише добро во текот на ноќта, така што наутро ќе биде свежа, убава и сјајна.

Бидете среќни

Сите горенаведени совети и трикови, всушност, нема да бидат важни ако често сте под стрес, ако не одржувате соодветна хигиена или ако не се грижите добро за себе. Да се остане среќно и без стрес е, речиси, најлесно, но често и најтешко за постигнување.

Дали знаевте дека одржувањето на соодветната хигиена на лицето и на телото и негувањето може да ви помогне да дојдете до тој беспрекорно природен изглед? Затоа, останете смирени и осветлете го светот околу вас со насмевка.

Користете крем со заштитен фактор секој ден

УВА и УВБ зраците што доаѓаат од сонцето ѝ прават многу повеќе штета на вашата кожа од сè друго. Тие може да предизвикаат предвремено стареење, дамки од сонцето, да го оштетат заштитниот слој на кожата и да доведат до сериозни проблеми како што е ракот на кожата.

Дури и кога се во затворен простор, УВБ зраците можат да навлезат во стаклото и да предизвикаат проблеми со кожата. Ова бара секојдневно носење крем за сончање, за максимална заштита, дури и кога сте во затворени простории.

Лесно можете да нанесете шминка преку кремата за сончање. Сепак, погрижете се да нанесувате крема за сончање на секои неколку часа за да останете заштитени. Може да ви помогне спреј со заштитен фактор.

Избегнувајте нездрава храна

Нездравата храна може да биде доста примамлива зашто тоа е брза и лесна можност за оброк во движење и многу луѓе зависат од неа поради нивниот зафатен распоред. Но, хамбургери, пици, помфрит, крофни можат многу да влијаат врз вашето здравје и врз целокупниот изглед.

Ако сакате природно чиста кожа, треба колку што е можно повеќе да ја избегнувате пржената и преработената храна. Избегнувајте храна богата со шеќер и грицкајте овошје и зеленчук.

Донесете салата или храна спакувана од дома за да спречите нарачување и на крајот да јадете непотребно нездрава храна. Балансот на протеини, зеленчук и овошје е идеален за секој што сака да има здрава и чиста кожа. Избегнувајте пушење и алкохол бидејќи овие две навики се штетни за здравјето на вашата кожа, но и за целокупното здравје.

Пијте доволно вода

Без оглед на вашите проблеми со кожата, за пиење доволно вода не може да се преговара. Водата е одличен начин да ја одржите вашата кожа хидрирана одвнатре кон надвор. Покрај тоа, помага да се исфрлат токсините од вашиот систем, а тоа овозможува кожата да се исчисти и да стане сјајна.

Секојдневното пиењето од 8 до 10 чаши вода помага да се подобри еластичноста на кожата со тоа што таа ќе се одржува правилно влажна и условена внатре. Ова е одличен начин за спречување предвремено стареење и брчки.

Ако не можете да го наполните вообичаената количина вода, размислете за забавни, но здрави начини да пиете доволно вода. Зелениот чај и овошните сокови се некои од интересните начини за зголемување на нивото на водата. На овој начин ќе бидете сигурни дека вашата кожа изгледа неверојатно.

error: Content is protected !!