Како да ја намалите телесната тежина по породувањето?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Како да ја намалите телесната тежина по породувањето?

Губењето телесна тежина по породувањето не е лесна задача, особено кога се грижите за бебе. Затоа постојат одлични решенија за сите мајки кои сакаат да го изгубат вишокот килограми што го добиле за време на бременоста.

Телото на жената поминува низ различни промени за време на бременоста. Оток, густа коса, сјајна кожа, често крварење на непцата и губење на контролата на мочниот меур се само некои од промените присутни во бременоста. Сјајна кожа и густа коса се дел од бројните позитивни работи што се случуваат кога жената е во друга состојба.

Еден од нормалните феномени е зголемување на телесната тежина по породувањето. Бидејќи во вас, во период од 9 месеци расте мало бебе на кое треба да му ги обезбедите сите потребни витамини и хранливи материи, сосема е природно да се види поголем број кога ќе застанете на вагата.

Откако станавте мајка и се остваривте во една од најубавите улоги, веројатно сакате да научите како да изгубите тежина по породувањето.

Губењето тежина не мора да значи придржување до строга диета и вежбање 5 дена во неделата. Постојат голем број начини за слабеење за сите нови мајки.

Внимавајте што јадете за време на бременоста

Еден од најважните совети што дури и лекарот ќе ви го каже е да внимавате што јадете за време на бременоста. Сосема е јасно дека во овој период мора да внесете што е можно повеќе витамини, минерали и други хранливи материи. Се разбира, многу бремени жени имаат посебни желби за одредена храна. Понекогаш тоа се необични комбинации на јадења кои не звучат толку вкусно.

Сепак, важно е да се храните здраво и да не се оптоварувате многу со килограмите. Бидете сигурни да ги имате предвид вишокот килограми, но тоа не треба да биде првата грижа во овој период.

Многу идни мајки во бременоста се водени од теоријата дека мораат да јадат за двајца. Но, тоа не е вистински факт. Сите лекари ќе ви кажат да јадете онолку колку што сте гладни и да ги задоволите вашите потреби. Не грижете се бидејќи и вашето бебе ќе има доволно храна.

Исто така, обидете се да избегнувате закуски и слатки колку што е можно повеќе. Задоволете ги вашите желби, но обидете се да се придржувате кон нормални граници бидејќи, сепак, оваа храна не е погодна за бебето или за вас.

Доењето може да ви помогне да изгубите тежина

Многумина велат дека ова е еден од најефикасните начини за губење тежина по породувањето. Според студиите, од 600 до 800 калории се согоруваат за време од само едно доење. Ова изгледа како совршена можност за губење на несаканиот вишок килограми. Секако, доењето е здраво за мајката, но и за бебето бидејќи нема поздрава храна од мајчиното млеко.

Доењето на бебе во текот на првите 6 месеци од животот на новороденчето има голем број придобивки и за вас и за вашето бебе. Исто така, тоа влијае и да се постигне подобар имунитет. Мајчиното млеко содржи антитела кои помагаат во борбата против вирусите и бактериите. Децата кои се хранат со мајчино млеко помалку се склони кон појава на дијабетес, дебелина, астма, инфекции на увото и други инфекции.

Доењето, секако, е погодно и за мајките бидејќи го намалува ризикот од висок крвен притисок, дијабетес тип 2, рак на дојка и рак на јајници.

Храна што треба да се избегнува

Кога ќе станете мајка, последното нешто што ви доаѓа на памет е да одите во теретана и да вежбате. Физичката активност е многу важна во секое време од животот. Но, кога се породувате, физичка активност која е одлична за сите мајки е прошетка. Долгите прошетки со вашите најблиски можат да ги заменат теретаната и напорните вежби за кои, најверојатно, немате ниту време.

Ако сакате да ослабете по породувањето, имајте на ум дека храната што ја јадете игра најголема улога. Не мора да се придржувате кон строгите диети, туку бидете умерени и јадете колку што е можно повеќе свеж зеленчук и овошје. Се разбира, дневното внесување вода, исто така, е неопходно и е од големо значење.

Храна што треба да ја избегнувате за да изгубите вишок килограми:

  • брза храна,
  • чипс,
  • колачиња и пекарски производи,
  • бонбони,
  • преработено сирење и
  • шеќерни житни култури.

Ако сте голем зависник од слатки и грицки, обидете се да ги замените нив со здрава алтернативна храна, како на пример: исечени зеленчук и хумус, мешани ореви и сушено овошје, грчки јогурт и домашна гранула и зачинети ореви.

Уживајте во вашето тело

Најважниот совет е да уживате во вашето тело. Килограмите ќе исчезнат, но најважно е да го сакате вашето тело и да му овозможите соодветна грижа. Ако сакате да јадете брза храна, тогаш одморете се. Не вршете притисок врз себе. Станувањето мајка е една од најубавите улоги и најубав период за жената. Уживајте во времето поминато со семејството и со бебето. И „здодевните“ килограми ќе исчезнат некогаш.

error: Content is protected !!