ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да израснете дете кое ќе се грижи?

Како да израснете дете кое ќе се грижи?

Дали некогаш сте загрижени дека вашето дете е нечувствително?

Емпатијата може да се развие и поттикне кај младите луѓе. 

Кога вашето малечко ќе ве удри по глава, а потоа се смее иако сте видно повредени, можеби е тешко да се замисли дека ќе стане грижлива, емпатична личност додека расте.

Или кога вашето петгодишно дете става наметка и бара од сите во куќата да престанат со она што го прават и да гледаат спонтано магично шоу кое трае и трае и трае (и не, можеби нема да одите во тоалет додека не заврши !), неговиот егоцентризам може да ве натера да се запрашате дали некогаш ќе стане некој што ги смета другите.

Пример, знаеме 16-годишно Девин момче кое на многу начини се однесува како типично дете со сите проблеми и себичност како кај повеќето тинејџери. Може да носи ирационални одлуки и понекогаш е лош кон својата помала сестра. Но, генерално, Девин постојано покажува способност да ја надмине самоцентричноста и да се однесува на грижлив и внимателен начини.

Неодамна, на роденденот на неговиот татко, тоа момче понуди да го прескокне излегувањето што го планираше со своите пријатели за да може да поминува време со својот татко на специјалниот ден. Тој, исто така, редовно ги прегрнува своите баби и дедовци и може да се очекува да го отстапи своето место за некој друг во градскиот автобус без да го прашаат.

Може да претпоставите дека Девин е едноставно еден од оние луѓе кои се емпатични од раѓање. Но, би згрешиле. Кога бил млад, неговите родители се грижеле за него затоа што покажал многу мала вродена способност да размислува за чувствата на другите или да ја земе предвид нивната перспектива, дури и како основен ученик кој се приближува до средно училиште. Постојано го земаше првото парче роденденска торта и последното преостанато парче пица. Не му пречеше кога некој друг беше вознемирен.

Не грижете се дека секоја фаза ќе трае вечно – вашата ќерка нема да ги лути своите пријатели кога ќе замине на колеџ.

Многу родители се вознемирени кога гледаат себични особини кај своите деца. Но, кога тие ни ја изразуваат оваа загриженост, ги потсетуваме дека главниот дел од мозокот одговорен за емпатија е особено неразвиен кај малите деца.

Емпатијата и грижата се вештини што треба да се научат.

Општо земено, сакаме да ги предупредиме родителите за глобализација на секој егоцентризам што би можеле да го согледаат кај своите деца во моментот. За волја на вистината, развојно е типично за децата прво да се сметаат себеси; тоа им дава поголеми шанси да преживеат.

Дозволете да ве потсетиме на една важна вистина: во вашата улога како родител, „токму сега“ е се на што треба да се фокусирате.

Да, вие градите вештини за да издржите цел живот. Но, вие го правите тоа во сегашниот момент – токму сега. Не мора да дозволите искуството од сега да ве нервира за тоа како ќе биде вашето дете на возраст од 15 или 20 години.

Иако сме професионалци кои ригорозно го проучувале развојот, ние сме изненадени од развојните скокови што нашите деца ги направија за само неколку недели и месеци. Затоа, не се предавајте на искушението да се грижите дека секоја фаза – без разлика дали е себичност, проблеми со спиењето, пишување на домашните задачи или нешто друго – ќе трае вечно.

Дајте му на вашето дете неколку месеци да ја помине оваа фаза и знајте дека се додека сте таму со него, сакајќи го, водејќи го, го учите да ги совлада вештините што му се потребни да напредува.

Една од најпознатите надежни пораки што некогаш им ги даваме на родителите е дека вештините што сакаме да им помогнеме на нашите деца да се развијат се градат за време на нормални интеракции.

Најважната работа за родителство се изведува не само кога имаме сериозни, значајни разговори со нашите деца, туку исто толку често кога едноставно си играме со нив, им читаме, се расправаме со нив, се шегуваме или се дружиме заедно.

Со тоа што ја подигнаа свесноста за емоциите и мотивациите на ликовите во книгите и филмовите, родителите му помогнаа на своето дете да сфати дека овие луѓе имале многу различни размислувања од неговите.

Кога вашите деца ќе ве гледаат како се обидувате да живеете живот полн со грижа за луѓето околу вас и свесност за потребите на другите, тие ќе претпостават дека така се прават работите, а емпатијата ќе стане повеќе од нивниот стандарден пристап кон светот.

Родителите на детето Девин го поминаа времето привлекувајќи го неговото внимание кон искуствата и умовите на другите луѓе и му помогнаа да ги земе предвид чувствата на другите. Кога му читаа, поставуваа прашања од типот „Какво е чувството во моментов Лора? Зошто е толку лут Марко што ги сече сите дрвја? ”

Кога гледаа филмови, повремено го паузираа филмот за да поставуваат прашања од типот „Зошто мислиш дека Тревис се натажи кога Лејла почна да дејствува толку поинаку? Што мислите, што треба да направи? ”

Едноставно, привлекувајќи ја свеста кон емоциите и мотивациите на ликовите, тие му помогнаа да се движи надвор од себе и да сфати дека луѓето на страниците и на екранот имаа свои интереси и размислувања кои беа сосема различни од неговите.

Оттаму, беше лесно да се поставуваат слични прашања за вистински луѓе . На пример, тие би можеле да речат: „Г -ѓа. Азизи се вознемири полесно од вообичаено за време на часот денес, а? Се прашувам што можело да и се случи утрово пред училиште? “ Се одржуваат во едноставни разговори за време на секојдневните интеракции, основни прашања – „Зошто мислите дека Ешли се чувствува тажно? Како можеме да помогнеме? ” – така детето може да изгради зголемено чувство за увид, морал и свесност за умовите на другите.

Другата одлука што ја донесоа родителите на Девин беше упатувањето кон тоа да биде повеќе сочувствителен, да му дозволат да ги доживее сопствените негативни емоции. Секој пат кога родителите на детето Девин му дозволуваа да се чувствува тажен или фрустриран или разочаран, наместо веднаш да го одвлекува вниманието или да брза да ги поправи работите, неговиот потенцијал за емпатија растеше, бидејќи неговите борби отворија простор за да ја разбере и поистовети со болката на другите. Родителите седеа со него и го поддржуваа во неговата болка, се разбира, но тие не го негираа или не го одвлекуваа вниманието од неговите чувства.

Колку повеќе размислуваме и практикуваме емпатија, толку повеќе можеме да бидеме емпатични во иднина.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!