Како да ја подобрите вашата пробава со овој коктел?

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Како ќе ја подобрите вашата пробава со овој коктел?

Без оглед на тоа што сакате да го сочувате вашето здравје или да го подобрите колку е нарушено со гастроенетеролошки тегоби постои природен и лековит коктел кој може релано да ви помогне.

Станува збор за „саса вода“ која е доста вкусна и делотворна. Во вокал каде што ќе ставите осум часа вода додадете една лажичка рендан корен од ѓумбир, една свежа краставица со средна големина која претходно ќе ја исчистите и исечете на тенки кругови, еден лимон со средна големина кој исто така ќе го исечете на кришки од 12 листови и свежно нане.

Оставете ја водата да отстои преку ноќта, сите продукти да пуштат свои ароми, па процедете па коктелот и пијте го наредниот ден. Започнете така што ќе пиете пред првиот утрински оброк и распоредете рамномерно во текот на целиот ден. Секој од состојките на овој коктел има позитивно влијание на здравјето.

Краставицата содржи 16 калории. Делува како диуретик и овозможува исфрлување на вода од организмот и спречува надуеност. Покрај тоа богата е со хранливи материи како што е магнезиум, бакар и калиум.

Ѓумбирот делува смирувачки на сотмакот, ја намалува надуеноста а со тоа и самиот обем на сомакот.

Лимонот спречува отекување на стомакот кој е богат со витамин Ц и кој делува како антиоксидант и покага за исфрлување на токсини од телото.

Листовите од нането делуваат на сетилото за мирис и на тој начин го намалува апетитот и желбата за храна. Освен тоа тие даваат освежувачки и специфичен вкус на оваа вода. Ментата е исто така позната како билка која го смирува дигестивниот систем.

error: Content is protected !!