ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да ја спречите гојазноста кај децата?

Како да ја спречите гојазноста кај децата?

Еден од најголемите проблеми кај децата во последните неколку години е проблемот со гојазноста.

Поради брзиот начин на живот и големиот број обврски, родителите, често, не можат  да подготват посебни оброци за своите деца, па дебелината станува сè поприсутна.

Дебелината може сериозно да го наруши вашето здравје.

Клучот за решавање на овој проблем лежи во подучувањето на децата од најмала возраст за правилна и урамнотежена исхрана.

Родителите треба да внимаваат повеќе на исхраната на своите деца.

Првин треба да се ослободат од употреба на „вештачките“ сокови и пијалоци и, наместо нив, да преминат на вода и на природни сокови без многу шеќер.

Заменете ја мрсната, висококалорична храна со овошје и зеленчук.

Најдобро би било воопшто да не јадете грицки, а ако веќе мора, тоа нека биде домашен чипс печен во рерна или суво овошје.

Наместо готови оброци послужете им свежо зготвени оброци.

Внесувањето јајца треба да се ограничи на пет пати неделно, а пожелно е да се намалат масното сирење, кремот и висококалоричните јаткасти плодови и семки.

Исто така, потребно е децата што почесто да јадат заедно со своето семејство бидејќи на тој начин ќе голтаат побавно и ќе научат да уживаат во оброкот.

Она што особено треба да го избегнуваат се оброците додека гледаат телевизија. Содржината ќе им го задржи вниманието, па ќе јадат повеќе отколку што навистина им е потребно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!