ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да му помогнете на некој кој е во насилен однос?

Како да му помогнете на некој кој е во насилен однос?

Најпрво, може да забележите дека вашиот пријател се однесува поинаку. Со текот на времето, почнувате да се сомневате дека некој го контролира или дека партнерот го злоставува. Прашањето на сите прашања во оваа ситуација е: како да се помогне?

Присилна контрола е името на стратегијата што многу насилници ја користат за да ги контролираат своите партнери и не се однесува само на насилство. Вклучува тактики како што се изолација, gashlighting, деградација, како и економско, физичко или сексуално насилство. Секоја од овие тактики има посебни штетни ефекти. Сè на сè, влијанието што го имаат врз една личност е поразително.

Така, во овој текст, разгледуваме неколку начини на кои можете да реагирате, според тактиката што ја користи насилникот, за да му помогнете на некого за кој се грижите. Целта е да се поттикне таа личност да носи свои одлуки и да ја врати контролата врз својот живот.

1. ПРОТИВ ИЗОЛАЦИЈА

Можеби сте забележале дека вашата пријателка не се појавува на настани што порано ги сакала, а тоа ви изгледа чудно. Насилниците ги изолираат своите партнери на многу начини, вклучувајќи забрани, љубомора, ширење озборувања и предизвикување напнатост меѓу пријателите, семејството и колегите партнери. Жртвите често завршуваат со ограничени контакти надвор од таа врска, постепено откажувајќи се од нив се повеќе и повеќе.

Можете да ја „нападнете“ изолацијата со тоа што ќе останете во контакт или ќе продолжите да се дружите со личноста за која се грижите, дури и ако насилникот ви отежнува. Можете да одржувате контакт преку комбинација на е-пошта, пораки, покани, подароци и посети. Одржувајте ги вашите разговори лесни; не ги спомнувајте прерано вашите грижи за насилна врска. Исто така, имајте на ум дека насилникот можеби најверојатно ја следи е-пошта, телефонски повици и социјални мрежи, со или без нивно знаење; не ги изложувајте на ризик велејќи нешто што може да го алармира насилникот. Фокусирајте се на доброто време заедно.

Охрабрете го пријателот да учествува во активности надвор од вашиот дом. Скоро се што ќе ја прекине изолацијата е скапоцено, вклучително и прошетки или одење некаде, барем за шопинг. Ако живеете во близина, организирајте редовно време да го поминувате заедно. Ако живеете далеку, можете да организирате редовни телефонски повици. Имајте на ум дека насилникот може да го надгледува или да му забрани на вашиот пријател да учествува во овие активности, така што барем сте изложени на ризик да бидете нападнати или да ви забранат да контактира со вас.

2. ПРОТИВ GASHLIGHTING

Gashlighting ги претставува начините на кои човекот е измамен да верува дека е луд или се преправа дека е луд за другите, а тоа се постигнува со манипулирање со неговата околина и негирање на она што се случува. Тоа вклучува техники како што се криење на нејзините работи, негирање на настани што се случиле или обвинување на жртвата за работи што таа не ги направила. За да се однесува како нестабилна, насилникот шири озборувања за неа, ја охрабрува и ја принудува да користи алкохол или други, поднесува лажни пријави до полицијата или центарот за социјална работа и им ја ограничува храната и спиењето.

Можете да се спротивставите на gashlighting со поддршка на перспективата на вашиот пријател. Сеќавањето на заедничките моменти исто така може да биде корисно, бидејќи тие приказни ќе ја потсетат на тоа каква била личноста пред да започне злоупотребата. Одолејте се на поривот да одржувате часови; наместо тоа, слушајте повеќе.

3. ПРОТИВ ДЕГРАДАЦИЈА

Насилниците често ги деградираат своите жртви навредувајќи ги, критикувајќи ги и понижувајќи ги. Тие имаат барања во однос на најинтимните аспекти од животот на жртвата, кои вклучуваат секс, јадење, капење, облекување, па дури и користење на тоалет. Со текот на времето, овие тактики на деградација значително ја оштетуваат самодовербата на жртвата.

Можете да се спротивставите на деградацијата со покажување вистинска поддршка и почит. Можете да започнете со изрази како „Она што отсекогаш ми се допаѓало кај тебе“, „Ти се восхитувам на тебе“ и „Навистина ми се допаѓа кога ти се допаѓам“. Сè додека овие коментари се искрени, тие можат да им помогнат на луѓето кои се злоупотребени да се чувствуваат подобро за себе.

Избегнувајте критики или обвинувања; не покажувајте осуда за нивните избори, особено оние кои вклучуваат насилници. Тие знаат каков е нивниот живот и на колку ризици се изложени подобро од кој било друг. Вашата работа овде е да им помогнете повторно да се чувствуваат подобро за себе; изборите што ги прават сè уште се нивни.

4. ПРОТИВ ЕКОНОМСКОТО НАСИЛСТВО

Една од главните карактеристики на контролата е спречување на жртвите да пристапат до ресурси како што се пари и транспорт. Некои насилници не дозволуваат нивните жртви да работат надвор од домот, додека други ја принудуваат жртвата да им ја предаде својата плата. Насилниците можат да користат пари за да се заканат, наградат, казнуваат или принудат жртвата да ги „заработи“ нивните пари правејќи работи против нивна волја. Тие често крадат пари од нивните жртви или позајмуваат пари од нивната сметка, за да ја оневозможат опцијата да ги остават.

Можете да се борите против економското насилство така што ќе ја прашате вашата пријателка што и треба. Можностите се пари, храна, работи за деца и домашни миленици, превоз, информации, работа и место за живеење или оставање на нивните работи. Иако веројатно не можете да го обезбедите сето ова за себе, можеби ќе можете да се здружите со некој друг близок до неа, член на семејството или организација која им помага на жртвите на злоупотреба. Само ветете ѝ помош со оние работи со кои навистина можете да и помогнете.

5. ПРОТИВ ЛАЖНИ ИЗЈАВИ ЗА ЉУБОВ

Насилниците често се однесуваат многу романтично и заљубено кога им се чини дека е добра тактика да ја задржат жртвата во врска. Вашиот пријател можеби ќе сака да ви каже за добрите страни на таа врска. Слушајте ги и пофалете ги, односно не дисквалификувајте ги. Коментарите како „Вашата врска понекогаш изгледа навистина одлична“ може да и помогнат да знае дека ја разбирате.

Ако тоа е прифатливо за вас, можете да ја поттикнете да ги сними деновите кога врската изгледа убава, кога е просечна и кога е страшна. Можете искрено да ги споделите вашите грижи со него, ако мислите дека тоа е соодветно, на пример: „Изгледаше исплашено утрово кога те видов со Марк…“, „Изгледаш многу поповлечено и потивко отколку пред неколку години“, „Ми кажа за некои прекрасни периоди во мојата врска, како и за некои страшни и опасни. Се прашувам како ќе изгледа за пет или десет години… „„Имате ли причина да верувате дека вашата врска станува подобра или полоша?“. Однадвор, може да изгледа сосема јасно дека романтиката и доказот за љубов се само уште еден метод на манипулација. Сепак, за личност која е гладна за љубов и нежност, тие најверојатно изгледаат автентично.

6. ПРОТИВ ФИЗИЧКО НАСИЛСТВО

Во насилните, контролирачки врски, физичкото насилство е обично поблаго, но почесто е: шлаканици, туркање, грабање и несакан, груб секс. Како резултат на тоа, помала е веројатноста жртвата да го пријави во полиција. Кога насилниците стануваат побрутални, тие обично ја обвинуваат жртвата за злоупотреба, велејќи и дека таа го предизвикала насилството правејќи (или не правејќи) нешто.

Ако забележите знаци на страв или насилство, коментирајте внимателно. На пример: „Изгледа како модринка на раката“ или „Изгледа како некој да удрил во ѕид“. Ако вашиот пријател опишува заканувачки или насилни инциденти, изразете емпатија, со зборови како „звучи страшно“ или „изгледа многу болно“. Потсетете ја жртвата дека не постои прифатлива причина некој да не заплаши или тепа, без разлика што правиме или кажуваме.

Проверете дали има знаци на потенцијална закана по живот или опасност, како што се употреба или закана со оружје, екстремна љубомора или контрола, сексуален напад или давење. Доколку се присутни, кажете му на вашиот пријател дека тоа се знаци дека злоупотребата може да биде смртоносна и дека не сакате да се случи. Конечно, разговарајте за тоа како таа може да се заштити. Не инсистирајте на приказна за физичко насилство ако таа не сака да разговара со вас за тоа. Потоа фокусирајте се на вашата врска и начините на кои таа може да се извлече од изолација.

Шпионирање, закани, сексуална принуда, манипулација со деца, злоупотреба преку правниот систем, како и преку комбинација на културни и родови обрасци – сето тоа се начини на кои се случува злоупотреба и семејно насилство, но се надвор од опсегот на овој текст.

Да се ​​биде контролиран и злоупотребен од партнерот е збунувачки и штетно на долг и краток рок, а жртвата обично се чувствува осамено. Затоа секаков вид на поддршка може да биде од голема помош.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!