ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да направите совршени толумби ? Чекор по чекор (РЕЦЕПТ)

Како да направите совршени толумби ? Чекор по чекор (РЕЦЕПТ)

Толумбите се наше задоволство денес.

Денес подготвуваме толумби од рерна. Тестото е исто како и за принцез крофните и еклерите.

Истурете 250 мл во тенџерето. вода и 50 гр. путер / маргарин. Ставете го на шпоретот и варете додека путерот / маргаринот не се стопи . Потоа тргнете го од шпоретот и додадете 200 гр. брашно (мек тип 400). Промешајте, па вратете се на шпоретот уште неколку минути со постојано мешање. Извадете го од шпоретот и оставете да се излади. Потоа додадете ги јајцата, едно по едно, и матете со миксер. Потребни се 4 големи или 5 помали. На крај додадете 6 гр. прашок за пециво и сè повторно изматете со миксер.

Доколку немате калап за правење толумби, можете да го ставите тестото во кеса за украсување, со неколку додатоци за украсување во форма на ѕвезда.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Didy Kitchen (@didy_kitchen)

Ставете хартија за печење во плехот за печење и задолжително направете простор помеѓу секоја, бидејќи таа ќе расте за време на печењето. Од оваа мерка се добиваат 2 плех за печење. Печете ги во загреана рерна на 200 ° 20 минути. Никогаш не ја отворајте рерната!

Прелив:

Во литар вода ставаме 600гр шеќер, кога ќе зоврие, готвиме околу половина час. Да биде како сируп. Кон крајот додаваме неколку парчиња лимон. Ако сакате послатко, ставете 1л. вода еден килограм шеќер и варете околу 20 минути по вриење. Топлите толумби, прелијте ги со ладен прелив.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!