ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да направите тренинг кога вашата мотивација е минимална?

Како да направите тренинг кога вашата мотивација е минимална?

Во изминатата година, скоро и да нема човек што не размислувал за промена на своите навики на подобро . Пандемијата и работата од дома ни овозможија да го подобриме нашиот животен стил, па секој од нас размислуваше што би било најдобро за него. Здрава исхрана, редовно вежбање и зголемена физичка активност или комбинација од сето горенаведено.

Ја започнавте вашата промена, но по некое време вашата мотивација е сè помала, а тежината се враќа? Ве разбираме. Подолу ќе ви помогнеме да се справите сами , по што сè е многу полесно.

Успехот не доаѓа преку ноќ

Иако сите би сакале, за видливоста по првите резултати од новиот начин на живот е потребно време . Многу е важно да создадете реална слика за себе. Застанете пред огледало и погледнете го вашето вистинско јас. Запишете што сакате во вашето тело и на што сакате да работите. Потоа запишете ги начините на кои ќе ги постигнете посакуваните резултати. За почетници, започнете со поедноставни тренинзи за да не преоптоварувате мускули. Сепак, воспалението за некој што не вежбал долго време е неизбежно. Тогаш магнезиумот што ќе го пиете после тренинг може да ви помогне. Ги релаксира мускулите и ја намалува напнатоста.

Следно, направете план за диета и тренинг. Обидете се да го следите планот, а календарот што ќе го креирате сами на лист хартија А4 ќе ви помогне во тоа. Поделете го листот на 30 или 31 полиња, во зависност од бројот на денови во месецот. На крајот на денот, ако сте ги исполниле сите обврски што сте ги испланирале, означете го полето за тој ден со насмеано лице или некој друг симбол што ќе ве асоцира на тоа да бидете чекор поблизу до целта. По еден месец, ќе бидете горди на вашата упорност, што ќе ви даде уште поголема мотивација за во иднина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by S A M I C L A R K E (@samiclarke)

Пронајдете ги старите панталони

Веројатно имате неколку стари панталони што ги носевте пред неколку години, и кои повторно се во тренд. Размислувате колку би било убаво да ги облечете повторно, но тогаш сфаќате дека тоа не е можно .

Обидете се да ги облечете. На тој начин, ќе видите во која област имате најмногу „вишок“ и на што треба да работите во иднина. Продолжете да тренирате и да јадете урамнотежена исхрана додека не сте целосно задоволни од вашата форма и додека не се вклопат панталоните како кога сте ги купиле.

Тренирајте во друштво

Во друштво се станува полесно. Пронајдете тим кој ви одговара и организирајте заеднички тренинзи. Поради моменталната епидемиолошка состојба, може да ви биде одбиено да одите во теретана или фитнес центар, па во тој случај, обуката преку Интернет е најдобрата опција. Поврзете се со вашите пријатели преку некои од вашите омилени апликации и тренирајте без ограничувања – во време што најдобро ви одговара и со темпо што ви одговара најдобро.

Набавете ја целата потребна опрема

Купете што и да сметате дека е потребно. Тегови, еластични ленти, подлога за вежбање… Бидете сигурни дека иако вежбате дома, носите нешто што ќе направи да се чувствувате пријатно . Направете го удобно, но и убаво. На тој начин, ќе се чувствувате посигурни во себе и ќе сакате тие хеланки да изгледаат уште подобро во иднина.

Фотографирајте се

Што нè мотивира подобро од „пред и после“ сликите? Побарајте некого да ве фотографира непосредно пред почетокот на вашиот мал предизвик и поставете следен датум за повторување на процесот. За време на тренингот, дадете се од себе, и кога ќе ја видите разликата, ќе сакате да продолжите и да бидете што е можно подобри. Секој мал напредок што ќе го видите ќе ве мотивира да вежбате уште подобро и посовесно во иднина.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!