ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да одгледувате пампас во дворот? Внесете го духот на егзотиката

Како да одгледувате пампас во дворот? Внесете го духот на егзотиката.

Познат по своите бели пердуви, пампас тревата додава прекрасна декорација и на отворени и на затворени простори..

Пампасот може да достигне висина до два и пол метри. Создава класичен и елегантен изглед. Тој е од семејството на треви, а потекнува од Јужна Америка, поточно Аргентина, Уругвај и јужниот дел на Бразил. Името го добил по тревните степи во југоисточна Јужна Америка. Со ова растение, ќе донесете доза на егзотика каде и да го поставите.

Одгледување на пампас

Пампасите се лесни за одржување и бараат само годишно кастрење. Оваа тврда трева не сака ветер и суша и е отпорна на повеќето болести и штетници.

Пампас и светлина

Место со многу сонце е идеално за оваа трева, иако може да расте и на делумно сонце. Премногу сенка може да доведе до премногу влажна почва, што може да предизвика габични проблеми.

Земјиште за пампас

Влажната, добро исцедена почва богата со хранливи материи е од суштинско значење за растот на папасот. Компостот е добар додаток на почвата, бидејќи ја збогатува почвата и промовира дренажа.

Наводнување на пампаси

Папасот е отпорна на суша. Најдобро е да се добие вода од природни врнежи, освен ако нема екстремна суша.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!