ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да препознаете свежо овошје и зеленчук?

Како да препознаете свежо овошје и зеленчук?

Менаџерите за свежина на Lidl ни откриваат како брзо и лесно да ги избереме најдобрите плодови.

Поради мноштвото витамини, минерали, влакна и други супстанции важни за правилно функционирање на организмот и зајакнување на имунитетот, свежото овошје и зеленчук се неопходни во сите водичи за здрава и урамнотежена исхрана. Уживањето во овие плодови може да биде идеална комбинација на вкус и здравје, но само ако знаете како да изберете навистина свежо овошје.

Компанијата Lidl посветува големо внимание на свежината на овошјето и зеленчукот, а специјално обучени менаџери за свежина се задолжени за постојано проверување на квалитетот на овошјето на пазарот Lidl, гарантирајќи им на потрошувачите витамини и беспрекорен вкус, што може да го препознаете. За да ја олесниме нашата следна набавка, тие споделија со нас корисни совети што можете да ги најдете подолу, бидејќи – свежината е сакана.

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА БОЈАТА

При избор на овошје, особено банани, јаболка, домати и цреши, побарајте светли и целосно обоени парчиња, без траги од зелена или бела боја, освен ако овошјето природно ги има овие бои. Промената на бојата е одличен показател за зрелоста. Кога станува збор за зелена салата, главниот показател за свежина е цврста глава и лисја без темни дамки и оштетување.

ПРОВЕРЕТЕ ЈА АРОМАТА

Мирисот е одличен показател за вкус, особено кога бојата е несигурна, како кај повеќето дињи. Помирисајте го цветнот на овошје (наспроти дршката) и изберете само овошје што имаат свежа, овошна арома. Зајакнете ги вашите сетила!

ПОЧУВСТВУВАЈТЕ ЈА ТЕКСТУРАТА

Како што зрее овошјето, супстанцијата што ги држи клетките заедно се распаѓа и се претвора во пектин, што го прави овошјето помеко, колку е позрело. Ова значи дека лесно цедењето на овошјето може да биде одличен показател за зрелоста, а особено е корисно за овошјето без тврда или густа кора, како што се овошје од камен, круши, киви и авокадо.

ИЗБЕРЕТЕ ГИ ПОТЕШКИТЕ

Што се однесува до овошјето, тоа е тешко. На овошјето кое изгледа како тешко, често му е дозволено да созрер целосно, затоа почувствувајте ги доматите и грејпфрутот и проверете дали се тешки.

ПРЕПОРАКА

Покрај тоа, Лидл советува дека е подобро да се купува овошје и зеленчук почесто во помали количини, отколку поретко во поголеми количини. Моркови, јаглики и цвекло се некои од намирниците кои брзо покажуваат знаци на расипување, а на нив треба да обрнете посебно внимание при купувањето.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!