ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се жали?

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се жали?

Дали отворената комуникација ни дава простор да се жалиме?

Што навистина значи да се жалите на вашиот сопруг и како да го спречите тоа, особено ако тоа стане токсично за него? Отворената комуникација значи дека парот во врска може да го изрази својот гнев, задоволство и други чувства, но не и да се исклучува еден со друг, со што ја изразува својата фрустрација.

За да се создаде транспарентна комуникација, двете страни мора активно да работат на слушање на другиот кога тој зборува. Меѓутоа, ако почнете постојано да се жалите или да му наредувате на сопругот, знаете дека навлегувате на територијата на жалење. Ако се препуштите на жалење, се спречувате себеси да имате пристоен разговор, без да барате начин да ја префрлите вината од себе. Доколку сакате да знаете како да го спречите овој облик на однесување, прочитајте ги нашите совети.

Заменете го постојаното викање со јасни гестови

Ако постојано викате или ѝ му се обраќате на сопругот со лут тон, нема да направите ништо за да ја подобрите вашата врска. Кога сакате вашиот сопруг да направи нешто, кревањето глас не е начин да го постигнете тоа. На пример, ако побарате од вашиот сопруг да ја поправи славината што протекува, а тој не дојде на време за да го стори тоа, голема е веројатноста дека ќе се препуштите на тоа да се жалите. Наместо да викате, потсетете го со нежен тон дека треба да го поправи. Подгответе му алатка и бакнете го во знак на охрабрување. Вашата реакција ќе го шокира.

Присвоете потсетници сочинети од еден збор

Повеќето од оние кои се жалат не го добиваат преку ноќ. Досаѓањето се раѓа со секојдневната пракса, а со текот на времето, она што вие самите некогаш мислевте дека се жалите станува ваш начин да го изразите вашето мислење. Еден начин да престанете да се жалите е да го ограничите бројот на зборови што ги користите кога барате помош од вашиот сопружник. Наместо да кажете: „Дали заборави повторно да ги земеш алиштата?“, едноставно кажете „Драги, перална“. Наместо да звучите како скршена плоча, ќе бидете како суптилен будилник.

Дозволете му на сопругот да ги извршува обврските во согласност со неговиот распоред

Себично е да се претпостави дека вашиот сопружник ќе биде достапен да ги извршува домашните работи во време што ви одговара. Веројатно правите различни работи, а работите и дома ги правите со индивидуално темпо. Наместо да му доделите задачи на вашиот сопруг како што ви одговара, размислете за неговиот распоред и вклучете ги задачите во него. Кога ќе види дека сте спремни да му дозволите да работи со свое темпо, ќе го прекинете маѓепсаниот круг на жалење.

Наместо да давате постојано наредби, прашајте го вашиот сопруг дали може нешто да направи 

Друг лесен начин да комуницирате со вашиот сопружник на продуктивен начин и да го добиете она што го сакате од него без да се жалите е прво да го прашате дали може да направи нешто. Наместо бескрајно да зборувате за работата што треба да се заврши во текот на денот, едноставно прашајте го вашиот сопруг дали има време да ви помогне во нешто, на начин со почит.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!