ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да се борите против лутина – 10 правила на Тим Селдин

Како да се борите против лутина – 10 правила на Тим Селдин.

Во раното детство, кризите се како бура – лесно се препознаваат, но само кога е предоцна. Само неколку минути порано, лицето на вашето тригодишно дете беше светло и насмеано, а сега тој лежи на подот и неутешно плаче. Што се случи?

Современиот збор за оваа состојба е „лутина“.

Лутината може да се случи во секое време, на кое било место – но по правило – во погрешно време и на погрешно место. Во такви моменти, понекогаш и детето и родителот ја губат контролата и важно е „барем еден од нив да е возрасен“, потсетува Тим Селдин (претседател на фондацијата Монтесори) во својата книга „Како да воспитаме неверојатно дете – метод Монтесори “.

Веднаш штом ќе ја потиснете желбата да ја прекинете хистеријата со казна или извици, мора да се обидете да го разберете изворот на проблемот. Тимот на Селдин вели дека се фокусирате на следниве две опции:

1. Детето е уморно, гладно или не се чувствува добро;

2. Детето проверува до каде може да стигне, каде се границите и како ќе реагирате.

Очигледно е дека во првиот случај, “третманот” е едноставен – обезбедете брза храна, одмор или лекар. Но, друг вид на излив е, во пракса, борба за надмоќ и бара пофлексибилен одговор.

Детето на прв поглед вреска и покажува лутина поради играчка или чоколадо, но тоа всушност ги проверува границите. До каде може да оди? Дали ќе му купите што сака, само за да не се фрли на подот во пазар или продавница за играчки?

Ако го направите тоа, детето ќе научи да работи на свој начин. Еве што ве советува да направите Тим Селдин:

1. Не обидувајте се да решите проблем пред публика. Однесете го детето некаде каде што ќе бидете сами.

2. Не го решавајте проблемот додека трае хистеријата – обидете се да го привлечете неговото внимание.

3. Ако горенаведените тактики не успеат, повлечете се и оставете го детето да ве побара, освен ако не му се загрози здравјето.

4. Зборувајте со смирувачки глас, но потенцирајте дека правилата се такви какви што се.

5. Не прибегнувајте кон закани и казни, овие тактики само ја влошуваат емоционалната криза.

6. Не обидувајте се да го посрамотите или исмевате вашето дете за однесување. Ова ќе му даде лош пример.

7. За да спречите такви ситуации, секогаш разговарајте со вашето дете за тоа што ќе се случи (каде ќе одите, што ќе купите…) и држете се до планот – детето е помирно кога е запознаена со „програмата“.

8. Создадете ситуации кога тој може да избере – дури и помеѓу две претходно одобрени капи или мени за ручек.

9. Нагласете ја неговата независност. Тоа ќе направи да се чувствува како возрасен.

10. Кажете „НЕ“ на глас само кога е навистина важно – кога постојат ситуации што можат да го загрозат вашето здравје или постои опасност од премногу штета.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!