ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да се испланира продуктивен ден според активноста на хормони?

Како да се испланира продуктивен ден според активноста на хормони?

Често се зборува за важноста на хормоните и нивната рамнотежа во нашето тело – тие го контролираат нашето расположение, можноста за оплодување и други важни предмети за функционирање. Телото е многу комплицирана „машина“ и секој од хормоните има своја улога, и се активира само во одредено време. Ако знаете кога хормонот е најактивен, можно е денот да ви биде попродуктивен.

Станувањето пред 6 часот наутро произведува серотонин

– Хормон на среќата , од шест часот нивото на кортизол, хормон кој го подготвува нашето тело за активна будност, расте и свеста е целосно вклучена, па ова може да биде идеално време за пишување утврдувајте планови за тој ден и донесувајте важни одлуки.

Вежбање и консумирање на најмалку 700 ml течност наутро ќе им помогне на хормоните на стресот да се „смират“.

Од седум часот наутро мелатотнин

– Т.н. хормонот за спиење престанува да се произведува , а за 8 часа се активни полови хормони , стероиди кои формираат мускулна маса. Време е за вежбање, гимнастика или други активности како што се, на пример, работа за проширување на семејството.

Од 10 часот наутро до 2 часот попладне

-DHEA е најактивен, хормон одговорен за памтење , внимание и сеќавање, па затоа е најдобро време за ментални активности.

Од два до четири часот попладне

-Обично се чувствувате поспани, а потоа идеално време за попладневна дремка е околу 20 минути, бидејќи најактивниот хормон за раст и убавина е во овој период.

Од 17 часот

-Кортизолот почнува да опаѓа и најдобро е да се остават важни одлуки за следниот ден.

Мелатонинот започнува повторно да се лачи во 21 часот

-Односно температурата на телото паѓа и посакувате прегратка и топлина.

Од 22 часа, се ослободува ендорфин

-Спиењето ќе биде придружено со најпријатни сензации ако спиете во ова време. Дневниот стрес заврши, телото е подготвено за рестартирање. Вредноста на спиењето од 22:00 до 4:00 часот е максимална . Недостатокот на сон во овој интервал е фатален.

Од два часот по полноќ

-Повторно се активира хормонот за раст, односно хормонот за убавина. Благодарение на него, децата „летаат во сон“, а возрасните остануваат убави, со силни коски и квалитетни мускули.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!