ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да се избегне токсичната страна на социјалните мрежи

Сите сме зависни од социјалните мрежи. Колку пати сте се фатиле да влезете повторно доста рефлексно кога ќе излезете од апликацијата Instagram? Дали некогаш ви се појавило известувањето „сите сте фатени“, што значи дека сте ги прегледале сите објави од над илјада луѓе што ги следите? Или дека сте купиле кафе што не го пиевте во тоа време, но картонска чаша за одвојување одговараше на вашата облека и навистина сакавте да напишете # Добро УтроСкопје? Не само што создаваме содржина што е лажна во 60 проценти од случаите, туку и ја гледаме. Постојано, сите оние пастелни профили на Инстаграм нè уверуваат дека животот е исто толку прекрасно хармоничен и совршен за нив, а потоа во недела навечер се прашуваме што не е во ред со нас, кога таков живот не заобиколи?

Колку што социјалните мрежи имаат добри страни, како што се добра платформа за развој на бизнисот, за комуникација, за инспирација – тие имаат свои токсични страни што можат, ако не внимаваме, да не отрујат. За да не се случи ова, ви донесуваме начини да се справите со сите лоши страни што ни ги донесе оваа модерна зависност.

Само следете ги страните што прават да се чувствувате добро

Ако страната ви носи немир и незадоволство – едноставно не следете ги. Додека не сфатите дека нивна работа е да го направат денот, месецот и животот да изгледаат совршени, едноставно да ги заобиколат. Следете ги страниците што ќе ве насмеат, следете ги мачките што играат тркало или кучињата кои се гушкаат со бебињата. Цитати за филмови, дизајн на ентериер, вашите омилени брендови… Социјалните мрежи имаат толку многу забава што не смееме да дозволиме малку што нè убива да доминира во поимот. Само никогаш не заборавајте дека никој не објавува слики кога му е тешко.

Не влегувај во дискусии

Ух, ова е едноставно полесно да се каже отколку да се направи. Ова се однесува главно на социјалната мрежа Фејсбук, каде што под дневни вести, реклами или фотографии, секојдневно се иницираат многу бесмислени дискусии за актуелни (или антички) теми. Понекогаш ќе ви биде тешко да се контролирате и да не реагирате на човечката глупост. Но, тоа е навистина најдоброто нешто што можете да го направите за себе. Не обидувајте се да убедите никого дека земјата не е рамна плоча, бидејќи нема да можете да ја убедите личноста на која објаснувате и ќе се нервирате што го потрошивте вашето време и расправии за нешто што навистина не е вреди. Во исто време, ќе се нервирате и ќе размислувате за тоа цел ден, и токму таму лежи целата токсичност на социјалните мрежи.

Деактивирајте ги некое време

Ако ништо од ова не помага социјалните мрежи да влијаат врз вас, можеби е време да се одморите од нив. Одморете се и видете колку може да биде ослободително. Социјалните мрежи треба да се користат како забава, како погодни за развој на бизнисот, како средство за комуникација – но ништо повеќе од тоа. Ако ви помогнат да ги негувате своите комплекси, ако се споредувате со другите, ако по 15 минути лизгање не се чувствувате пријатно во кожата, деактивирајте ги некое време, посветете се на реалниот свет и потсетете се дека виртуелниот живот е само нереалност.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!