Како да се ослободите од херпесот за 1 ден? 7 народни лекови кои делуваат!

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Како да се ослободите од херпесот за 1 ден? 7 народни лекови кои делуваат!

Херпесот е една од најподмолните болести. Дури и ако оваа болест е блага и ве мачи само еднаш во шест месеци, има мало задоволство во тоа. Особено непријатен е карактеристичниот осип на усните, кој не само што многу чеша, туку и изгледа едноставно одвратно, принудувајќи да се криете од љубопитните очи неколку дена.

7 ефективни народни лекови против херпес:

1. Млеко

Намачкајте памучна крпа со млеко со 1,5% млечна маст и нанесете ја на погодената област со херпес (ако немате млеко со потребната содржина на маснотии, можете да користите било кое). Не отстранувајте го млекото додека не се исуши. Повторувајте ја оваа постапка на секои 2-3 часа и херпесот ќе исчезне до вечер.

2. Сладок корен

Коренот на сладунец е одличен лек за херпес. Сомелете го во прав, додадете зовриена вода за да добиете кашеста маса и нанесете директно на херпесот. Најдобро е оваа постапка да ја правите пред спиење и само наутро за да ги измиете остатоците од сладунецот од лицето.

3. Хидроген

Ако херпесот ви се појавил на усните, најдобро е да ги премачкате со хидроген. Правете го ова на секои 2-3 часа и до вечер херпесот ќе го снема.

4. Лук

Лукот е одличен и за херпес. Исцедете едно чешне лук и добиената каша нанесете ја на болното место. Овој метод е погоден само за домашно лекување, но е исклучително ефикасен!

5. Етерично масло од нане

За разлика од лукот, есенцијалното масло од нане не само што лекува херпес, туку и мириса одлично. Се нанесува на воспалената површина на кожата три пати на ден. Ова е најдобриот лек за херпес на усните!

6. Алое

Исто така, сокот од алое е одличен за херпес. Нанесете го на болното место на секои 2 часа или само нанесете свежо скршен лист.

7. Лед

Мразот е одличен за првите симптоми на херпес. Штом почувствувате дека усните ви се отечени , нанесете парче мраз на нив. Ова ќе го ублажи отокот и ќе го забави развојот на херпесот, што ќе му помогне на телото брзо да се справи со инфекцијата.

error: Content is protected !!