ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да се ослободите од туѓа негативна енергија ?

Како да се ослободите од туѓа негативна енергија ?

Сочувство и емпатија – ова се всушност добри карактерни особини на една личност. Но, се случува често да ви пречат да го живеете сопствениот живот. Да се ​​биде „сочувствителен“ значи да имаме способност да ги доживееме чувствата и искуствата на друга личност „како“ да се наши.

Емпатијата се карактеризира со вистинско присуство во комуникација со личноста, отвореност и врска без евалуација, трпеливост, интерес за соговорникот и неговите проблеми. За жал, некои луѓе, кои привремено можеме да ги наречеме „вампири“ – го користат ова.

Ви претставуваме 5 докажани начини како да се ослободите од негативната енергија на другите луѓе, односно да не дозволите „вампирите“ да ви го уништат животот:

1. Запомнете дека не можете да им угодувате на сите

Ако некој се плаши, се жали или постојано бара ваша помош, треба да знаете: решавањето на неговиот проблем не е ваша мисија. Колку повеќе му помагате на човек кој „се храни“ со вашата позитивна енергија, толку се поголеми шансите дека на крајот, сепак ќе останете „лоши“ за него.

Ако некој ви се лути, тоа значи дека сте направиле премногу добро за овој човек во минатото .

Запомнете дека не можете сами да го промените светот, правејќи го што е можно похуман. Не сте во можност да им помогнете на сите. Понекогаш, најдоброто нешто што можете да направите е да се грижите за себе.

2. Бидете внимателни при изборот на оние што ги поканувате во вашиот живот

Вашето тело, ум и непосредна околина – тоа е вашиот храм. Кого сакате да поканите во  него? Дали е тоа отворен повик? Дали луѓето ги бришат нозете пред да влезат? Или тие доаѓаат кај вас само за да ја извадат нечистотијата од нивните души?

Ако на таков човек му дадете „парче леб“ еднаш, тој ќе остане и ќе побара повеќе, се додека го имате тој леб. И кога ќе исчезне, ќе бара нова жртва.

Во принцип, не дозволувајте во вашиот живот да влегуваат луѓе кои земаат само нешто од вас, но не даваат ништо за возврат.

3. Престанете да обрнувате внимание

На паразитот му треба опашка за да преживее. Луѓето кои паразитираат на туѓата енергија постојано бараат нови жртви. Енергетските вампири се навистина способни да го „цицаат“ животот од вас, затоа бидете внимателни!

Некои луѓе користат луѓе како вас – како „пит стоп“, опција за полнење на батериите. Со вакви луѓе, аправете се дека ги слушате, но обидете се да ви помине се низ вашите уши. И само климајте со главата. Не плашете се да изгледате некултурно.

Научете да се сакате себеси, доволно за да го цените вашето време и чистотата на вашиот ум. Ако некој ве мачи со своите проблеми, за кои апсолутно не ви е грижа, само имајте храброст да застанете и да кажете дека не можете да ги слушате во овој момент. Борете се против енергетските токсини.

4. Дишете во природа

Ако ви треба време да размислите, да се опуштите и да научите некои работи, обидете се да го поминете во природа, или барем во паркот.

Кога одите, фокусирајте се на дишењето. Ова ќе го подобри протокот на крв во вашиот мозок и ќе ви овозможи да се опуштите.

Пешачењето е најдобриот начин да ја исчистите главата. Само откако ќе се вратите на работа, дома или компанија, одлучно отфрлете ги дијалозите со оние што не ве сакаат.

5. Преземете 100% одговорност за она што се случува во вашата глава

Универзумот ви испраќа средби со илјадници луѓе. Ваша задача – да изберете од сите само оние што позитивно влијаат на вашето разбирање за животот. Вие не сте жртва. И никој нема право да го пороби вашиот мозок, вашата душа или вашата слободна волја.

Направете свесен избор: кој ќе управува со вашето знаење – вие или другите луѓе. Не е толку едноставно прашање како што изгледа. Размислете добро за тоа.

Размислете какви луѓе и какви ситуации ви даваат животна енергија? Заслужувате да поминувате време само со луѓе кои ве инспирираат и ви даваат крилја.

И запомнете: Секоја љубов кон другите започнува со љубов кон себе. Вие заслужувате среќа и мир. Само почнете да кажувате „Не“ почесто. Само тогаш ќе научите да управувате со вашата енергетска состојба.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!