ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да се препознае и третира далекувидност кај децата?

Далекувидност е кога можете јасно да видите работи што се далеку од вашите очи, а оние работи што се блиску до вас ги гледате нејасни.

Професионалното име за далековидост е хиперопија, а според одредени истражувања спроведени од Американскиот институт за здравје на очите, 5-10% од Американците страдаат од хиперопија. Во нашата земја, хиперопијата е позната и како диоптер плус .

За подобро разбирање на далековидноста важно е да разберете како работи нормалното око. Два дела на окото се одговорни за фокусирање, а тоа се рожницата и леќата. Рожницата е транспарентниот, преден дел на окото, а леќата е структура која се наоѓа во внатрешноста на окото и ја менува формата во зависност од тоа како окото се фокусира на објектот.

Рожницата и леќата работат заедно за да ја свиткаат и прекршат светлината. Оваа светлина потоа се фокусира на мрежницата лоцирана на задниот дел од очното јаболко и прима визуелни информации што ги испраќа до оптичкиот нерв што ги пренесува сè до мозокот и така ја гледаме сликата.

Причини за далекувидост

Совршено обликувана и заоблена леќа ни овозможува да видиме совршено јасна и фокусирана слика, но ако рожницата е во друга форма, вашето око нема да ја фокусира сликата на вистински начин. Далековидноста има различни степени што зависат од способноста на окото да се фокусира на предметите во близина. Ако јасно гледате само предмети што се многу далеку од местото каде што стоите, тоа значи дека сте сериозно далекусежни.

Рожницата која е рамна може да биде причина што укажува на постоење на далекувидост, а вие може да бидете далекувидни дури и ако очното јаболко е пократко отколку што треба да биде затоа што предизвикува светло да се фокусира зад мрежницата, наместо на самата мрежница како што треба .

Исто така, далекувидоста е наследна во повеќето случаи и ако вашите родители имале или имаат диоптер плус, има многу шанси и вие или вашите деца да ја имате.

Симптоми на далекувидост

Во случај на далекувидост, може да забележите некои од следниве симптоми:

  • Проблем со фокусирање на објекти блиски до вас
  • Главоболка
  • Заматен вид е исто така симптом на далекувидост
  • Замор или главоболка по извршување задачи што бараат да гледате предмети во близина, како што се работа на компјутер или читање книга.

Ако имате некој од овие симптоми, а веќе носите очила за сонце или леќи, можеби ќе ви треба нов преглед и нов рецепт.

Третман на хиперопија

Кога станува збор за лекување на далекувидост, освен сенилни диоптрија, постојат три начини на кои можете да ја лекувате, а тоа се: очила, ласерска операција на очите или контактни леќи. Откако офталмологот, по сите прегледи, ќе ја потврди далекувидноста, ќе ви објасни кои се најдобрите опции за вас и зошто.

Диоптер плус кај деца

Децата се раѓаат далекувидни и како што растат, така и нивниот вид, што значи дека далекувидноста опаѓа сè додека не исчезне целосно во адолесценцијата. Ако далекувидноста не исчезне дотогаш, многу е веројатно дека детето ќе биде далекувидо цел живот.

Способноста да се фокусираат кај децата е поголема отколку кај возрасните и генерално е доволна да се компензира за слабата далековидост и да им се овозможи да гледаат добро блиски предмети. Како и да е, ако детето мора да работи напорно за да се фокусира на некој предмет, тоа може да доведе до стрес и на крајот главоболки.

Како да препознаете далекуводост кај децата?

Децата генерално не се свесни дека имаат проблем со видот и затоа треба да обрнете внимание на знаците што би можеле да покажат дека постои проблем.

Ако забележите некој од следниве симптоми, задолжително однесете го вашето дете на офталмолог:

Главоболки

Ендропија – страбизам во кој едното око е свртено навнатре. Може да биде целосно или делумно коригирано.

Болка во очите, горење и кинење што го охрабрува детето да ги трие очите, да трепне или да се намурти.

Проблем со читање и пишување.

Кога станува збор за децата, не е секогаш потребно да се поправи далекувидноста. Најчестиот третман за диоптрија плус кај деца е корекција на очила. Ако диоптријата за возраста на детето е многу висока и ги предизвикува горенаведените симптоми, тогаш ќе биде неопходна корекција. Во зависност од возраста на детето и колку е во можност да соработува, контактните леќи исто така може да се користат што детето може да ги користи за спортски активности или во случаи на анизометропија, значителна разлика во градацијата на очите.

Може ли далекувидноста да се третира природно?

Еден од најголемите проблеми со далековидност е тоа што понекогаш доаѓа без никакви симптоми и може да потрае долго време за да не се лекува. Иако очилата, леќите или операцијата се единствените начини да ви помогнат да видите подобро, постојат некои навики кои можете да ги промените и кои ќе ви помогнат да влијаете на причините за диоптрија плус.

За почетниците, многу е важно организмот да внесува доволно витамини и минерали, антиоксиданти, масни киселини и да пие доволно вода во текот на денот.

Покрај правилната исхрана за здравјето на вашите очи, важно е да се одморите доволно во текот на целиот ден. За разлика од остатокот на телото, очите работат нон-стоп. Ако ве болат нозете, сигурно ќе седите или ќе легнете да се одморите, ако ве болат рацете, ќе ги опуштите, но кога ќе се уморат очите, ние главно продолжуваме да ги користиме. И затоа е важно да правите кратки паузи во текот на денот и едноставно да ги одморите очите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!