ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да се справите и да го контролирате гладот?

Како да се справите и да го контролирате гладот?

Без оглед колку порции одвоивте за себе, ако треба да додадете повеќе или да побарате нешто друго закуска во рекордно време, тоа е знак дека имате проблем да го контролирате гладот. Зошто е воопшто потребно да се контролира гладот? Прво на сите, бидејќи тоа е единствениот начин да се одржи посакуваната тежина и да се изгубат вишокот колиграми. И, пред да помислите дека не е нешто што можете да го совладате, дозволете ни да го посочиме спротивното – можете да го направите тоа! И денес ви донесуваме стратегии кои ќе ви помогнат да го контролирате гладот. Покрај регулацијата на телесната тежина, контролата на гладот ​​е важна и за спречување на срцеви заболувања, дијабетес, хипертензија и метаболички нарушувања. Контролата на гладта не е глад, туку разбирање на разликата помеѓу физичкиот и менталниот глад.

Како функционира гладот?

Гладта е контролирана од три хормони – инсулин, грелин и лептин. Кога не јадете повеќе од 3-4 часа, нивото на инсулин опаѓа затоа што нема храна што може да се носи до клетките. Функцијата на инсулин е да пренесува гликоза или распадната храна од крвотокот во клетките за да ви обезбеди енергија. Кога тоа ќе се случи, хормонот за глад грелин влегува на сцената. Кога сте гладни, секако јадете. Штом телото доживее зголемување на нивото на гликоза, хормонот за контрола на гладот ​​- лептин, влегува на сцената, што ве спречува да јадете повеќе отколку што ви треба. Но, ако лептин е таму за да ве спречи да јадете премногу, зошто да не го сторите тоа? Зошто ви дозволува да јадете премногу? Честото прејадување го спречува вашиот мозок да реагира на лептин. Колку повеќе маснотии складирате во вашето тело, толку повеќе лептин е во состојба да ве спречи да јадете повеќе отколку што ви треба.

Запознајте го вашето тело

Грижете се за вашето тело затоа што тоа е единственото „место“ каде можете да „живеете“. За да го направите тоа, треба да го запознаете вашето тело. Откријте дали имате алергија на храна, наследни болести, проблеми со хормоните. Обрнете внимание и на предизвикувачите што прават да се чувствувате гладни како мириси, промени во расположението, ПМА. Колку побрзо сфатите дека јадете непотребно, тогаш и кога не сте гладни, ќе знаете како да и одолеете на оваа потреба.

Дефинирајте ја вашата цел

Едноставната желба за нешто никогаш не носи ништо. Мора да поработите на тоа. Ако едноставно не сакате да јадете премногу, тоа не е доволно. Постави си цел. Нека биде, на пример, загуба од 3-5 кг за еден месец. Кога имате цел и рок (еден месец) пред вас, ќе бидете повеќе насочени кон спротивставување на желбата за закуски и слатки.

Креирајте здрави оброци полни со протеини

Три оброци плус две закуски се сосема доволни за да ве исполнат со енергија во текот на денот. Направете распоред што ви одговара за да јадете во интервали од 3-4 часа за да не се чувствувате премногу гладни помеѓу два оброка. Најважно е денот да го започнете со хранлив појадок, а житарките да бидат вашиот најдобар избор. Создавање здрави оброци ќе ве натера да размислите за нездрава храна, а на тој список треба да има и риба, тофу сирење, грав, мешунки.

Изберете- зелен чај или кафе

Вашиот избор да го започнете денот или да паузирате во текот на денот треба да биде зелен чај или црно кафе (без шеќер) кои се одлични фактори за потиснување на апетитот. Можете да пиете зелен чај или кафе со појадок, 45 минути пред ручек или еден час по ручекот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!