Како Диор, Валентино и Шанел го бранат светот од тренерки

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Деновиве водечките модни куќи – Диор, Шанел и Валентино ги претставија своите колекции од висока мода од бајките како дел од Париската недела на висока мода. Се чини дека изолацијата ја запали фантазијата на дизајнерите или едноставно тие добија можност да ја пуштат, да ја шират својата креативност и да ни дадат врвна естетска атмосфера.

Тарот Диор

Модната дизајнерка на Диор, Марија Грација Кјури, костимираше карактери од тарот карти во 15-минутен филм снимен во замок во Тоскана. Филмот е дело на режисерот кој ја режираше познатата серија „Гомора“ – Матео Гароне. Во него Волшебникот носи долг наметка украсен со пердуви, Сонцето е облечено во сончев фустан со везови на златна тантела, а модното очекување на модната судбина е заокружено со ренесансни корсети, плисирани фустани и брокатни наметки.

Modna revija 4

„Одлучивме да ја снимиме приказната за девојче кое влегува во замок. Тоа е лавиринт што претставува внатрешно патување. Кога ќе се сретне со секоја фигура на тарот, таа мора да одлучи за својот животен пат. Од друга страна, тој исполнува аспекти на неговата личност и учи да не се плаши од иднината “, рече Чиури.

Modna revija 3

Интересен факт е дека Кристијан Диор првпат се сретнал со тарот карти кога неговата сестра Кетрин исчезна за време на Втората светска војна. Таа беше во француското движење на отпор.

Modna revija 2

Свадба Шанел

Оваа сезона, креативната директорка на Шанел, Вирџини Виард, слушна венчални вона на улицата Камбон, но не и нејзините. Како што рече, нејзините нови креации не се за некоја фенси венчавка како што се очекуваше кога станува збор за Шанел, туку се повеќе во „боемски стил за семејна прослава на рурална венчавка, а не на онаа во Рико“.

Modna revija

Modna revija

Валентино без приказна

Додека беше „заклучен“ во студиото на Валентино во Рим, Пјерпаоло Пичиоли имаше многу време да ги користи своите моќни мозок и раце.

Modna revija 6

Modna revija 5

error: Content is protected !!