ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како Диор, Валентино и Шанел го бранат светот од тренерки

Деновиве водечките модни куќи – Диор, Шанел и Валентино ги претставија своите колекции од висока мода од бајките како дел од Париската недела на висока мода. Се чини дека изолацијата ја запали фантазијата на дизајнерите или едноставно тие добија можност да ја пуштат, да ја шират својата креативност и да ни дадат врвна естетска атмосфера.

Тарот Диор

Модната дизајнерка на Диор, Марија Грација Кјури, костимираше карактери од тарот карти во 15-минутен филм снимен во замок во Тоскана. Филмот е дело на режисерот кој ја режираше познатата серија „Гомора“ – Матео Гароне. Во него Волшебникот носи долг наметка украсен со пердуви, Сонцето е облечено во сончев фустан со везови на златна тантела, а модното очекување на модната судбина е заокружено со ренесансни корсети, плисирани фустани и брокатни наметки.

Modna revija 4

„Одлучивме да ја снимиме приказната за девојче кое влегува во замок. Тоа е лавиринт што претставува внатрешно патување. Кога ќе се сретне со секоја фигура на тарот, таа мора да одлучи за својот животен пат. Од друга страна, тој исполнува аспекти на неговата личност и учи да не се плаши од иднината “, рече Чиури.

Modna revija 3

Интересен факт е дека Кристијан Диор првпат се сретнал со тарот карти кога неговата сестра Кетрин исчезна за време на Втората светска војна. Таа беше во француското движење на отпор.

Modna revija 2

Свадба Шанел

Оваа сезона, креативната директорка на Шанел, Вирџини Виард, слушна венчални вона на улицата Камбон, но не и нејзините. Како што рече, нејзините нови креации не се за некоја фенси венчавка како што се очекуваше кога станува збор за Шанел, туку се повеќе во „боемски стил за семејна прослава на рурална венчавка, а не на онаа во Рико“.

Modna revija

Modna revija

Валентино без приказна

Додека беше „заклучен“ во студиото на Валентино во Рим, Пјерпаоло Пичиоли имаше многу време да ги користи своите моќни мозок и раце.

Modna revija 6

Modna revija 5

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!