Како ефикасно да го исчистите среброто : Неверојатни трикови кои веднаш даваат резултати

Слични

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се жали?

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се...

Како и кога бебето почнува да го препознава своето име?

Како и кога бебето почнува да го препознава своето...

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето куче

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето...

Сподели

Како ефикасно да го исчистите среброто : Неверојатни трикови кои веднаш даваат резултати.

Иако е популарен и многу привлечен, овој материјал има и еден голем недостаток, а тоа е тенденцијата да се затемни со текот на времето и да го изгуби својот сјај.

Среброто е прилично поевтино од златото, така што овој материјал е далеку попопуларен кога станува збор за накит. Неговото производство на пазарот е поголемо бидејќи среброто не се користи само за изработка на накит, туку и бројни украси како што се домаќинства, монети и уметнички дела.

Сигурно поседувате ваков предмет или парче сребрен накит во вашето домаќинство. Иако е популарен и многу привлечен, овој материјал има и еден голем недостаток, а тоа е тенденцијата да се затемни со текот на времето и да го изгуби својот сјај.

Во оваа смисла, постои посебен акцент на накитот што се користи секој ден, доаѓа во контакт со кожата, пот, вода, козметика, временски услови.

Затоа, кога среброто ќе ја загуби својата боја и оригиналниот сјај, треба да се исчисти за повторно да заблеска. Среброто може ефикасно да се исчисти со дел од храната што ја имате дома.

Сода

Се чини дека сода бикарбона е чудесен прашок кој има разновидна употреба, освен што се користи во исхраната, исто така се користи многу кога станува збор за чистење и одржување на домаќинството.

Се што ви треба е лажица сода бикарбона, лажица морска сол, алуминиумска тава и пешкир.

Истурете 2 дл вода во тавата, посолете и оставете да зоврие. Тргнете ја тавата од оган и ставете ги сребрените садови во неа, потоа истурете ја сода бикарбоната и оставете да отстои околу 15 минути.

После тоа време, извадете го среброто и избришете го со крпа. Сите дамки требаше да исчезнат, а сребреното парче доби сјај.

Лимон

Исечете го лимонот на парчиња, а потоа истријте ги сребрените садови со нив. Потоа натопете ги во вода, која содржи лажица сода бикарбона. Ова е инаку одлична комбинација за чистење маснотии во домаќинството.

Оцет

Истурете алкохолен оцет во сад со средна големина, натопете го среброто и оставете го да отстои околу 20 минути. Потоа нежно измијте го среброто со четка за заби или тријте со парче памучна крпа. После тоа, натопете го среброто кратко во топла вода и избришете го со сува крпа.

Кечап

Кечапот може да се користи и како ефикасен лек против дамки од сребро. Ако вашиот накит или друг предмет го загубил својот сјај, има дамки или станал црн, натопете ја четката за заби во кечап, а потоа истријте ги предметите.

Покрај тоа, можете да ги потопите во кечап, оставете да делува десет минути, а потоа исплакнете со вода.

Паста за заби

Бидејќи повеќето пасти за заби денес содржат флуор, тие можат да бидат многу ефикасно средство за чистење на сребрени предмети.

Ставете малку паста за заби на четката, а потоа тријте го накитот со кружни движења. По неколку минути исплакнете го среброто со ладна вода.

Избришете ги предметите со крпа, а потоа оставете ги да се исушат уште малку.

error: Content is protected !!