ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како и колку често треба да ги чистите вашите слушалки?

Како и колку често треба да ги чистите вашите слушалки?

Иако се многу мали, слушалките содржат неверојатна количина бактерии и габи.

Сигурно никогаш не ви паднало на ум колку бактерии можат да се соберат во слушалките.

Направено е едно истражување при кое беа испратени неколку слушалки за анализа, а резултатите од лабораторијата покажаа дека тие содржат габи и бактерии, па дури и опасниот златен стафилокок, кој предизвикува пневмонија.

На еден пар слушалки, научниците откриле дури милион различни видови бактерии.
Се разбира, не треба да заборавиме дека има добри бактерии, сепак, како мобилен телефон, слушалките сè уште остануваат нечисти.

Затоа, се поставува прашањето колку често и на кој начин треба да се чистат слушалките?

Колку често треба да се чистат слушалките?

Одговорот на ова прашање зависи од тоа колку често се користат слушалките, сепак, здравствените експерти сепак препорачуваат редовно чистење, што значи пред и по секоја употреба.

Експертот за уво, грло и нос, д-р Дариус Кохан објасни за американските медиуми како добил инфекција на увото поради нечисти слушалки.

“Слушалките стојат на различни површини, а потоа ги туркате во увото каде има куп ушна маст. На нив има бактерии и се заразувате”, вели д-р Кохан, кој советува не само да ги чистите слушалките повеќе често, но да имате повеќе слушалки што редовно ги менувате за да го намалите дејството на бактериите во ушите.

Како најефикасно да ги исчистите слушалките?

Слушалките може да ги избришете со марамчиња за дезинфекција што обично ги користите, но не заборавајте да ги исушите пред да ги користите.

Можете исто така да користите мала количина средства за дезинфекција на рацете. Нанесете го на суво ткиво и избришете ги слушалките. Бидете сигурни да ги исушите пред да ги користите.

Сепак, колку се помали слушалките, толку потешко се чисти, а нечистотијата и бактериите се собираат на тешко достапните места.

Препорачливо е да го четкате внатрешниот раб на слушалката со чепкалка за заби за да соберете поголеми наслаги на нечистотија и да користите пластелин за длабоко чистење.

Направете топка и потоа нежно притиснете ја внатрешноста на слушалките за да се лепи прашина и сè друго. Повторете го овој процес додека не се исчистат слушалките.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!