ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како ќе изгледа почетокот на туристичката сезона во Грција: Министерот најавува нови мерки денес

Како ќе изгледа почетокот на туристичката сезона во Грција?

Шефот на грчкиот туризам Харис Теохарис ќе објави кои мерки ќе важат од 15 мај, кога започнува официјалната туристичка сез

Според претходните најави, министерот за туризам на Република Грција Харис Теохарис треба да се обрати до јавноста од Кејп Соунион, познат по урнатините на античкиот храм Посејдон, и да објави нови мерки во врска со планираното отворање на годинешната туристичка сезона во сабота, 15 мај.

Здравствените протоколи ќе се применуваат во текот на целата сезона.

Според претходните податоци, отворањето на грчките острови ќе биде организирано под строги услови во споредба со остатокот од земјата.

Ова значи дека најверојатно и грчките граѓани и туристите ќе треба да достават или доказ за вакцинација или негативен тест за PCR, не постар од 72 часа или брз тест или само-тест (за грчки државјани), или доказ дека биле во контакт со вирусот и да има антитела.

Што се однесува до доказите за инфекција со ковид-19, според тековните најави, таа ќе биде прифатена во рок од 2 до 9 месеци по заразувањето.

Покрај тоа, министерот Теохарис се очекува да објави обврска за користење на самодијагностички тестови за сите вработени во хотели и сместувачки капацитети воопшто, додека истовремено ќе бидат објавени сите планирани мерки што ќе важат во рестораните и сместувачките капацитети. Доколку биде усвоена, мерката за само-дијагностички тестови ќе се однесува исклучиво на вработените во туристичките објекти.

Операција Сина слобода

Во моментов, во Грција, операцијата е наречена „Сина слобода“, што се однесува на вакцинирање на сите возрасни жители на грчките острови.

Акцентот е ставен на 19 грчки острови. Освен Крф, Родос и Лезбос и Закинтос, Хиос, Кефалонија и Кос, операцијата Сина слобода ги опфаќа и Лефкада, Самос, Кос и Саламис, како и Санторини, Сирос, Миконос и Лемнос, како и Егина, Тасос, Парос и Калимнос.

Министерот Теохарис се очекува да ја претстави кампањата „Greeceе најдете сè што сакате во Грција“.

Исто така, ќе ги претстави тековните безбедносни протоколи.

Официјални лица во Северна Македонија објавија дека српските граѓани кои патуваат во Грција преку оваа земја ќе бидат ослободени од плаќање патарина од 15 јуни до 15 август.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!