ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како може да опстане врската или бракот?

Како може да опстане врската или бракот?

Како да одржите врска или брак во кој/а кавгите се секојдневни, станале мачни и преовладува љубомората? И зошто, воопшто, се случува ова? За почеток, важно е да ја решите дилемата со себе дали сè уште го сакате партнерот и дали сакате да се потрудите да ја поправите, освежите и да ја вратите врската на нозе. Подолу ќе најдете совети за брак и врска кои би можеле да ги примените и да се обидете да изградите нова врска со партнерот.

Бидете дел од вашиот брак

Сидни Харис вели: „Бракот не може да го направи среќен оној кој не ги внесува состојките за среќа во него“. Значи, важно е да се биде присутен сега и тука. Ако си присутен само со зборови, а со делата  и со целото твое битие си на друго место,  ништо нема да функционира. Обидете се да ги набљудувате малите нешта. Што ви е важно тоа? Како реагирате кога тоа ви пречи? И како реагира партнерот тогаш? Зошто се појавуваат кавги и недоразбирања? Каде грешите вие, а каде греши тој? Забележете ги или запомнете ги овие работи за да знаете на што да работите.

Тишината не е опција

Затворањето, повлекувањето и одбивањето да се зборува на која било тема е најголемиот од сите убијци на добрата комуникација. И мажите и жените ја користат тишината како одбрана или форма на контрола, но, обично, на различни начини. Кога мажите молчат, покажуваат дека во нив се депонирани емоции како што се лутина и страв. Исто така, мажите молчат и од друга причина. Не можете да се расправате со маж кој молчи. Тој го користи ова како начин на одбрана, а тоа ја нервира секоја жена. Жената користи тишина за дополнително да го повреди мажот или во моменти кога паѓа во конечен очај.

Разговарајте еден со друг

Психолозите одамна утврдиле дека љубовта на жената кон мажот е толку голема, што ако малку не успее, за возврат таа ќе се обиде да ја добие таа љубов и внимание на секој начин. Дали ова ви изгледа познато? До себе имате маж кој престанал да ви дели комплименти, да ви намигнува и попатно да ве бакнува. Заборавил да го пофали ручекот иако во куќата секојдневно се готви нешто ново… Жените многу често во одреден момент почнуваат да им префрлаат на мажите за тоа. И така настануваат кавгите. Обидете се да седнете и да разговарате со вашиот маж за да можете да ја надминете рутината во која сте западнале заедно.

Објаснете му со чаша вино колку ви се важни убавиот збор и бакнежот за добро утро. Кажете му дека неговата порака ќе ви го разубави денот, а поканата за вечера во ресторан ќе ви го поправи целиот месец. Емоционалната сигурност е крајната цел во животот на секоја жена. Жените треба да разберат дека е нереално да очекуваме од мажите да им ги читаат мислите и да исполнат одредени желби ако тоа не им било речено. Значи, ако се прашувате како да одржувате врска или брак, одговорот е: со разговор.

Размислете двапати пред да кажете нешто неубаво

Дури и кога има кавги и лоши моменти, обидете се да не зборувате набрзина. Потрудете се да размислите за зборовите што ги кажувате. Бракот не трпи пцовки, понижувања и критики низ вревата. Треба да имате трпение. Една врска значи компромис. Секако, има многу работи што ве нервираат кај едниот и другиот, но време е да го преболите. Време е да се најдете на половина пат правејќи си отстапки еден на друг. Тоа не значи дека сте изгубиле. Затоа што во брак кој се заснова на недоразбирања и кавги, ги губите и двете. Правењето компромиси со партнерот значи заедничка победа.

Ставете му до знаење на вашиот маж дека го сметате за привлечен

Како што минуваат годините, ние, жените, често забораваме да го почестиме нашиот маж со комплимент и неколку нежни допири. А можеби токму тоа и му е потребно. На мажите секогаш им треба признание дека сè уште се вредни, згодни, способни — и надвор од креветот и внатре. Обидете се да го поттикнете да биде добар партнер.

Исто така, најважно е да најдете време за вас. Испратете ги децата на спиење 30 минути порано и бидете сами. Освежете ги вашата енергија, емоции и врска. Бидете внимателни еден со друг. Разменувајте прегратки и бакнежи и уживајте еден во друг.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!