Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Ослободете се од првутот со овие намирници!

Ослободете се од првутот со овие намирници! Првутот обично се...

Сподели

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Нема ништо поубаво од свежо измиена коса чиј мирис ве придружува каде и да одите и кој остава позитивен впечаток.

Сепак, животот во градот, кој со себе носи чад и загаден воздух, прави пријатниот мирис од нашата коса брзо да исчезне. Како да го задржите убавиот мирис на косата после миење? Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Благодарение на овие совети, вашата коса подолго ќе мириса подобро.

Стоп за чад од тутун

Познато е дека чадот од тутун брзо „навлегува“ во мебелот, завесите, па дури и во ѕидовите од домот каде се трошат цигари, а истата ситуација се случува и со нашата облека и коса. За да го избегнете овој несакан ефект, доколку е можно, не дозволувајте консумација на цигари во затворен простор во вашиот дом. Исфрлете го тутунскиот чад од вашата куќа или стан и не дозволувајте несаканиот гостин да остане во вашата коса во вид на непријатен мирис.

Треба да се напомене дека постојат алтернативи за цигарите како што се уредите за греење на тутунот како што е IQOS . Зошто е ова подобро решение? Затоа што IQOS работи на принципот на загревање, а не согорување на тутунот, што е подобар избор во споредба со продолжувањето со пушењето. Имено, се работи за испуштање пареа или аеросоли, а не за чад. Бидејќи нема согорување, нема оган, чад и пепел, а со тоа се создаваат помалку потенцијално штетни материи. Тоа значи и помалку непријатни мириси во вашиот дом, мебел, гардероба и коса. Сепак, важно е да се знае дека овие производи не се без ризици бидејќи ослободуваат никотин кој предизвикува зависност.

Редовно мијте ги капите, перниците и шаловите

Во контакт со вашата коса доаѓаат шалови, капи, капи, па дури и перници на кои спиете. Доколку не ги миете редовно, во нив може да се апсорбираат непријатни мириси, кои потоа ќе се пренесат на вашата чиста коса. Затоа, имајте на ум дека сите овие модни додатоци кои ги ставате на вашата коса, редовно мијте ги со топла вода со малку пудра и/или омекнувач. Истото треба да се примени и на перниците во вашиот дом. Препорачливо е постелнината да се менува еднаш на седум дена и редовно да се проветрува секогаш кога е можно. Откако ќе ги измиете чаршафите и перниците, исушете ги на сонце, бидејќи тоа ги уништува грините и бактериите.

Направете ваша ефикасна паста

Познато е дека содата бикарбона ги неутрализира непријатните мириси, па затоа често се користи во домаќинството за одмастување, чистење и дезинфекција. Дали знаевте дека сода бикарбона може да му помогне на вашиот скалп да произведува помалку себум и да ја направи вашата коса помалку мрсна? Решение кое можете сами да го направите дома во количина од ¼ шолја сода бикарбона и ¾ шолја вода ќе ги исфрли непријатните мириси од вашата коса. Оваа паста се нанесува на влажна коса и скалп, а по пет минути дејство потребно е да се измијат косата и скалпот и да се нанесе хранлива маска за коса.

Секогаш одржувајте ја вашата четка чиста

Без оглед на тоа што редовно ја миете и негувате косата, треба да внимавате и на тоа дека вашите четки и чешли се секогаш чисти. Сите производи што ги користите за нега се таложат на вашата коса, но се таложат и на вашиот чешел или четка, како и непријатни мириси. Затоа секогаш чистете ги од влакната и не само тоа – повремено мијте ги четките со сапун и вода. Можете исто така да истурете малку шампон во водата за да го направите чистењето поефективно и четката да мириса подолго.

Спреј со мирис пред сушење со фен

Кога нанесувате миризлив спреј или миризливо масло, направете го тоа пред да ја фенирате или пеглате косата, откако ќе ја исушите косата со крпа. На тој начин топлината ќе се завитка околу косата и миризливиот производ ќе остане во неа подолго. Греењето ќе го задржи препаратот обложен и „конзервиран“. Ваквите препарати ја негуваат и заштитуваат косата од оштетување, па дури и од топлина, а особено треба да се внимава да не се претера кога се користи топлина за стилизирање на косата. Идеалната температура за обликување на косата треба да биде околу 185 ℃, па затоа треба да се држите до неа.

Колку вашата коса ќе го задржи убавиот мирис зависи и од типот на косата и структурата на косата. Проретчената коса и тенката коса имаат поголема веројатност да ја изгубат свежината и пријатниот мирис на шампонот, регенераторот и другите препарати што ги користите. Покрај тоа што ќе ја одржувате косата чиста и уредна, треба да примените некои од овие трикови за да го задржите мирисот подолго.

error: Content is protected !!