Како можеме да го искористиме белиот лук

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Сите знаеме повеќе или помалку за лукот, колку е здрав и колку добро влијае на нашето општо здравје и имунитет. Ви откриваме повеќе феноменални начини на кои можете да го користите.

Лукот е многу повеќе од храна со која ги подобруваме оброците, а може да ни помогне и за разни здравствени состојби и за домаќинствата.

Убавина и здравје

За општо здравје. Како што веќе споменавме повеќе пати, со конзумирање на  лукот, го промовираме општото здравје на организмот, срцето, црниот дроб, го забрзуваме метаболизмот, се бориме против вируси, бактерии и канцерогени заболувања. Јадете само една или две сурови чешниња на ден.

zdrav bel luk

Лечи настинки

Пред илјадници години, лукот се користеше за лекување на грип и настинка, и тоа не е само во што верува вашата баба. Можете да го користите со ситно исецкање на чешне лук и ставање во чаша топла вода пет минути. Исцедете и пијте вода, која ќе ви послужи како природен лек против кашлица. За да спречите настинка или грип, јадете три лажички дневно во текот на сезоната на овие болести.

Ослободете се од акните

Преполовете го лукот на половина и нанесете го на местата на лицето погодено од акни. Ако редовно го користите овој третман, антибактериските својства на лукот ќе ви помогнат да се ослободите од непријатните акни.

Помага во лекување на херпес

Оние мали грди плускавци што се појавуваат кога паѓа нашиот имунитет, обично на усните во форма на плускавци, можат да траат многу долго и да ни создаваат проблеми. Забрзајте го нивното заздравување со тоа што ќе ги намачкате со половина лук. Можеби ќе изгори малку на почетокот, но дефинитивно ќе помогне.

Однесувајте се кон атлетско стапало

Лукот е најголемиот борец против габите и тој нема конкуренција затоа ќе направи чуда ако страдате од атлетско стапало. Скршете неколку чешниња лук во сад исполнет со вода и натопете ги стапалата околу половина час.

Во борбата против инсектите

luk

Користете лук како пестицид

Заборавете на оние штетни хемикалии за да ги заштитите растенијата во вашата градина, направете го тоа со помош на лук. Исечкајте 1-2 глави лук во тегла и прелијте ги со топла вода, покријте ги и оставете ги да отстојат преку ноќ, процедете и додадете 1-2 лажици течен детергент и еден литар вода, ставете во шише со прскалка и попрскајте ги растенијата.

Лек за комарци и други инсекти

Дали знаевте дека комарците, оние мали натрапници кои не ни даваат мир во текот на летото, се плашат од лук, и се чини дека тоа е заедничко за сите крвопијци. Едноставно намачкајте ја кожата со половина лук и тоа е тоа.

Предупредување: Иако се верува дека со помош на лук можете да ги заштитите вашите миленици од болви и крлежи, според некои истражувања, лукот може да биде многу отровен за домашните миленици. Мали количини што обично се наоѓаат во храната за миленичиња не се проблем, но може да има поголема концентрација.

Во домаќинството

Поправете го стаклото.

Ако чашата ви е распукана, брзо премачкајте ја со половина лук каде што пукна, ова ќе спречи понатамошно пукање.

Природен лепак

Ако ви снема лепак од хартија, и ви треба итно, користете половина лук чии сокови многу успешно ќе се лепат на хартијата.

Одмрзнување на површините

Ако сакате да ги одмрзнете скалите уште побрзо и да и пријдете на куќата во текот на зимата, измешајте го мелениот лук со сол.

Чистач на површини

Исецкајте 3-4 чешниња лук и ставете ги во шише за прскање исполнето со бел оцет, исцедете неколку капки сок од лимон и ќе добиете одлично средство за чистење на површини, кое е сосема природно.

error: Content is protected !!