ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како можеме да го зголемиме хормонот на среќа ?

Како можеме да го зголемиме хормонот на среќа ?

Годината зад нас донесе големи промени во животот и навиките на секоја личност. Она што порано беше секојдневие, како што се дружење, прегратки, неограничено патување – денес е целосно незамисливо ако сакаме да го зачуваме здравјето.

Сето ова направи голем број луѓе да се чувствуваат осамено, тажно и несреќно.

За да избегнете такви чувства и да го вратите вашиот мир, спокој и среќа, треба да одржите високо ниво на хормонот серотонин во вашето тело. Овој хормон се наоѓа во многу внатрешни органи, како што се стомакот, мускулите … но огромен дел од него се наоѓа во мозокот.

Сертонинот ја стимулира работата на клетките кои се одговорни за нашето расположение, концентрација, однесување кон другите, способност за работа … па ако ни недостасува серотонин ќе бидеме вознемирени, стресни, непријателски, неактивни. За да го зголемите нивото на овој хормон во телото, треба да направите неколку практични работи.

Светлина

Прво правило за среќа- опкружете се со светлина. Ако не сте во можност да бидете на сонце, тогаш осветлете го просторот за живеење со нови ламби што е можно повеќе.

Правилна положба на ‘рбет

Правилното држење на ‘рбетот ќе ви даде чувство на гордост, затоа обидете се секогаш да стоите или да седите исправено за да одржите чувство на доверба и задоволство.

Исхрана

Постои храна богата со аминокиселина триптофан, која произведува сертонин во организмот. Затоа, обидете се да јадете што повеќе јајца, печурки, сирење, просо, леќата, леќа, грав, ориз, сливи, суви кајсии, банани, дињи, смокви, тикви, портокали.

Физичка активност

Доволно е да посветите 20 минути на ден на активност – може да биде танц, а вашето тело ќе произведе високо ниво на серотонин.

Сон

Запомнете дека сè започнува од добар и здрав сон. Легнувате порано навечер и ќе станете одморни и наспани, а со тоа и задоволни и подготвени за нов ден.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!