ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како најдобро да се грижите и да ги негувате вашите раце?

Како најдобро да се грижите и да ги негувате вашите раце ?

Колку од вас имаат барем еден крем за раце постојано со вас? Се наоѓа во торба или покрај ноќна маса, можеби во автомобил или на работна маса во канцеларија, но секако – ви е при рака, во случај вашите раце да се „изморат“, да се исушат или едноставно да станат непријатни на допир.

Нашите раце се можеби еден од најекспонираните делови на нашето тело, па затоа не е ни чудо што кожата на рацете е чувствителна поради големата изложеност на сите временски услови и постојаната „употреба“ – кликнување, складирање, работа, негување, галење … Едноставно, рацете се дополнителни кои се вредни , тој дел од телото со кој изразуваме љубов и нежност, и затоа за нас секогаш е од големо значење тие да бидат пријатни и меки.

Нежно пристапете кон миењето на рацете

Во овој период, миењето на рацете е дополнително интензивирано и ги миеме рацете по секој потег што го правиме – што значи многу пати за само еден ден. Иако миењето на рацете е клучна активност во спречување на каков било вид на инфекција, мора да бидеме внимателни и со каков сапун ги миеме, за да не доведе до несакана иритација и појава на егзема или црвенило на кожата. Затоа, обрнете внимание на хемискиот состав на купениот сапун и не користете оние што содржат многу алкохол и неприродни хемикалии. Алкохолот ги уништува бактериите, но исто така го отстранува природниот слој на маснотии од кожата, што може да ја направи почувствителна. Препорачуваме да ги миете рацете со нежни движења и сапун кој содржи состојки како што се маслиново или кокосово масло.

Направете пилинг за раце

За почетници, ако вашата кожа е веќе многу затегната и сува, не правете пилинг или не нанесувајте ретко и користете производи наменети за чувствителна кожа. За сите оние со нормална до мрсна кожа, нежниот пилинг може да помогне да се отстранат мртвите клетки од површинскиот слој – правејќи ги рацете помеки на допир. Пилингот за раце никогаш не треба да биде груб и инвазивен, туку благ и препорачуваме да направите пилинг со производи што содржат парчиња јојоба и ниацинамид, богато со антиоксиданти. Секако, не ја тријте кожата премногу силно, а понежните движења ќе го имаат истиот ефект.

Направете длабока хидратација на кожата

И под ова не мислиме на повремено стискање крем за раце додека сте на работа или пред да ја напуштите куќата, иако, се разбира, оваа редовна рутина има и позитивно влијание врз мекоста на вашите раце „на долг рок“ . Искористете ја бесплатната вечер кога сте дома за вистински ритуал за нега, нанесувајќи подебел слој крем на нив, како на пример нанесување маска на лицето, а потоа покријте ги рацете со памучни ткаенини (можете да користите и чорапи што повеќе не го носите често) – затоа што тие ќе ја забрзаат апсорпцијата на кремот.

Оставете ја ткаенината на вашата рака неколку минути, додека вашата кожа не го впие убавиот слој крем што сте го нанеле – кога ќе го тргнете, веднаш ќе ги забележите корисните ефекти. Пожелно е кремот што треба да го користите во овој случај да содржи состојки како шеа путер, или алое вера, бидејќи тие ќе ја нахранат вашата кожа на најдобар начин и ќе ја остават мазна и мека. Не правете го овој процес на дневна основа, бидејќи нема потреба од тоа, но можете да го подготвите за себе еднаш неделно, па дури и еднаш на секои две недели.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!