Како најдобро да се грижите и да ги негувате вашите раце?

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Како најдобро да се грижите и да ги негувате вашите раце ?

Колку од вас имаат барем еден крем за раце постојано со вас? Се наоѓа во торба или покрај ноќна маса, можеби во автомобил или на работна маса во канцеларија, но секако – ви е при рака, во случај вашите раце да се „изморат“, да се исушат или едноставно да станат непријатни на допир.

Нашите раце се можеби еден од најекспонираните делови на нашето тело, па затоа не е ни чудо што кожата на рацете е чувствителна поради големата изложеност на сите временски услови и постојаната „употреба“ – кликнување, складирање, работа, негување, галење … Едноставно, рацете се дополнителни кои се вредни , тој дел од телото со кој изразуваме љубов и нежност, и затоа за нас секогаш е од големо значење тие да бидат пријатни и меки.

Нежно пристапете кон миењето на рацете

Во овој период, миењето на рацете е дополнително интензивирано и ги миеме рацете по секој потег што го правиме – што значи многу пати за само еден ден. Иако миењето на рацете е клучна активност во спречување на каков било вид на инфекција, мора да бидеме внимателни и со каков сапун ги миеме, за да не доведе до несакана иритација и појава на егзема или црвенило на кожата. Затоа, обрнете внимание на хемискиот состав на купениот сапун и не користете оние што содржат многу алкохол и неприродни хемикалии. Алкохолот ги уништува бактериите, но исто така го отстранува природниот слој на маснотии од кожата, што може да ја направи почувствителна. Препорачуваме да ги миете рацете со нежни движења и сапун кој содржи состојки како што се маслиново или кокосово масло.

Направете пилинг за раце

За почетници, ако вашата кожа е веќе многу затегната и сува, не правете пилинг или не нанесувајте ретко и користете производи наменети за чувствителна кожа. За сите оние со нормална до мрсна кожа, нежниот пилинг може да помогне да се отстранат мртвите клетки од површинскиот слој – правејќи ги рацете помеки на допир. Пилингот за раце никогаш не треба да биде груб и инвазивен, туку благ и препорачуваме да направите пилинг со производи што содржат парчиња јојоба и ниацинамид, богато со антиоксиданти. Секако, не ја тријте кожата премногу силно, а понежните движења ќе го имаат истиот ефект.

Направете длабока хидратација на кожата

И под ова не мислиме на повремено стискање крем за раце додека сте на работа или пред да ја напуштите куќата, иако, се разбира, оваа редовна рутина има и позитивно влијание врз мекоста на вашите раце „на долг рок“ . Искористете ја бесплатната вечер кога сте дома за вистински ритуал за нега, нанесувајќи подебел слој крем на нив, како на пример нанесување маска на лицето, а потоа покријте ги рацете со памучни ткаенини (можете да користите и чорапи што повеќе не го носите често) – затоа што тие ќе ја забрзаат апсорпцијата на кремот.

Оставете ја ткаенината на вашата рака неколку минути, додека вашата кожа не го впие убавиот слој крем што сте го нанеле – кога ќе го тргнете, веднаш ќе ги забележите корисните ефекти. Пожелно е кремот што треба да го користите во овој случај да содржи состојки како шеа путер, или алое вера, бидејќи тие ќе ја нахранат вашата кожа на најдобар начин и ќе ја остават мазна и мека. Не правете го овој процес на дневна основа, бидејќи нема потреба од тоа, но можете да го подготвите за себе еднаш неделно, па дури и еднаш на секои две недели.

error: Content is protected !!