ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како правилно да го заштитите вашето бебе во количка од топлина: Едно нешто што никогаш не треба да го правите

Како правилно да го заштитите вашето бебе во количка од топлина: Едно нешто што никогаш не треба да го правите.

Многу родители мислат дека ќе направат ладовинка на бебето и ќе го заштитат од топлина доколку ја покријат количката со крпа, газа или пелена.

За време на жешките летни денови, вистински предизвик е да се заштити бебето од сонцето, па родителите честопати одлучуваат да ја покријат количката со памучна пелена или крпа. Ова решение може да изгледа како одлична идеја на прв поглед, а веројатно размислувате како крпата да го покрие отворениот дел од количката и со тоа да спречи сончевите зраци да стигнат до бебето и истовремено да му дадат сенка.

Сепак, материјалот што го ставате преку количката не дозволува свеж воздух да стигне до бебето и се создава голема пареа.

Ако детето е во просторија каде што температурата е превисока и уште е без свеж воздух, неговата телесна температура може да се искачи до пет пати побрзо отколку што се случува кај возрасен. Овие состојби можат да доведат до дехидрирање на детето и затоа во животна опасност.

За да го заштитите вашето бебе од сонце додека е во количка, најдобро е да користите мал чадор, кој во повеќето случаи доаѓа заедно со количката. На тој начин, му обезбедувате на детето сенка и доволно кислород.

Ако немате чадор, ставете влажна газа и натопете ја на секои 15 минути.

Двете колички се ставаат на сонце. Количките, кои беа покриени со газа, брзо достигнаа температура од повеќе од 39 степени, додека другите растеа, но не повеќе од 33,7 степени.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!