ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како правилно да се грижите за вашите орхидеи

Како правилно да се грижите за вашите орхидеи.

Со овие трикови, орхидејата ќе живее подолго.

За да цвета орхидејата поголемиот дел од годината,како најубавото домашно растение, потребно е правилно да се негува.

Откријте ги условите во кои овој цвет се чувствува најдобро.

Орхидеите генерално „сакаат“ влажен воздух и пожелно е, во зависност од собната температура, да ги прскате еднаш или двапати на ден.

На растението му треба посебен вид почва, затоа никогаш не треба да се пресадува во обична цветна почва. Орхидеите бараат лесна и пропустлива почва и тие најдобро се развиваат на плодна почва од хумус или ако се врзани за кората или камчињата.

Би било идеално да се постави растението во близина на прозорецот свртен кон исток, но ако тоа не е можно, важно е да не се преместува премногу често.

На корените им е потребна и светлина, па наместо керамички саксии, подобро е да користите пластични , помалку транспарентни.

Орхидеи не треба да се наводнуваат премногу често, доволно е од 8 до 12 дена – билката никогаш не треба да “плива” во вода.

Ако растението било во ладна просторија во текот на зимата, лисјата може да пожолтат, но нема причина да се грижите – само треба да ги отстраните тие лисја и да продолжите со нормална грижа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!