ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како се негува кожата за време на есента? Четири работи кои треба да станат рутина

Како се негува кожата за време на есента? Четири работи кои треба да станат рутина.

Сувата кожа е само еден од показателите дека студеното време пристигна. Досегашната грижа може да не доведе до уште поголем проблем доколку не се прилагоди на промените на температурата.

Нега на сува кожа

Доколку имате проблем со затегнатата кожа на лицето која ве чеша и се лупи, време е да ги промените вашите рутини.

Миењето на лицето заменете го со масло за чистење

Маслата ја чистат кожата, плус имаат инхерентно навлажнувачки својства. Средства за чистење имаат свои позитивни ефекти, но треба да ги одложиме во текот на зимата. Пените или производите на база на салицилна киселина се одлични за отстранување на нечистотија и масло, но содржат сулфати кои можат да се исушат повеќе од другите видови средства за чистење. Кремите, балсамите и маслата можат ефикасно да ја измијат кожата додека ја одржуваат хидратацијата на кожата и не ја попречуваат бариерата на кожата.

Нанесете хидратантна крема со хијалуронска киселина

За максимална хидратација, нанесете ја кремата кога вашата кожа е влажна. Истата теорија важи и за кожата на вашето тело. Нанесете креми во рок од пет минути по излегувањето од туширање за да обезбедите хидратација. Студиите покажаа дека инстантната хидратација е поефикасна од одложената хидратација.

Носете креми со фактор

Нанесувањето крема за сончање, дури и во текот на зимата, е императив, бидејќи студиите потврдуваат дека сонцето е причина број еден за стареење на кожата.

Пилинг

Нежниот пилинг може да помогне да се отстранат мртвите клетки на кожата акумулирани од сувиот зимски воздух, оставајќи ја кожата посветла и помагајќи му на вашиот хидратантен крем подобро да се апсорбира по чистењето. Важно е само да не се претера со лупењето, бидејќи тоа би довело до сувост и иритација. Доволно е еднаш неделно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!