ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како се одгледува лимонот? Разубавете ја вашата тераса со ова освежувачко растение (ФОТО / ВИДЕО)

Како се одгледува лимонот? Разубавете ја вашата тераса со ова освежувачко растение (ФОТО / ВИДЕО).

Оваа е популарно растение за тераса.

Лимонот цвета од  пролет до крајот на летото.

Тој го сака сонцето и затоа слободно чувајте го надвор. Се увеззува само во зима, бидејќи не толерира ниски температури и мраз. Дури и заштитата со разни ткаенини нема да му помогне на растението да преживее до пролетта.

Лимонското дрво обожава почва богата со калциум, што помага во растот на лисјата и овошјето. Големината на садот зависи од големината на растението што го имате.

За да може дрвото од лимон да вроди со плод, потребно е да купите калемено растение, кое ќе го пресадувате на секои две години во саксија што е поголема по бројност од претходната.

Потребен е специфичен хумус, кој содржи калциум, неопходен за раст на световите и овошјето.

Билката на лимон има добро развиен коренов систем и често се случува корените да излезат на површината. На тој начин се испумпува целата влага и затоа е потребно да се оплоди растението еднаш или двапати годишно и да се истури нов слој на почва.

Важно е да користите додатоци, два до три пати месечно.

Кога купувате расад, земете во предвид дека тоа е засадено растение, бидејќи само тоа може да вроди со плод.

Со првите топли денови, кога ќе го однесете растението надвор, задолжително исечете го за да може да напредува. Отсечете максимум 10 проценти од вкупниот број гранки, не повеќе од тоа.

При вадење на растението, внимавајте да не го изложувате на директна сончева светлина во текот на првите неколку недели, бидејќи неговите лисја се чувствителни во овој период, бидејќи тие добија значително помалку сончева светлина во текот на зимата. Инаку, повеќе лисја ќе паднат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!