ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како сиромашната глумица стана најмоќната жена во историјата: Го заведе суровиот диктатор, го промени светот и заврши трагично!

Како сиромашната глумица стана најмоќната жена во историјата: Го заведе суровиот диктатор,го промени светот и заврши трагично!

Се капела во луксуз, само Клеопатра имала повеќе накит од неа, направила посебна просторија за парфеми …

Марија Ева Дуарте де Перон е родена во 1919 година и почина на 33 -годишна возраст од рак на матката. Нејзиниот успех е неверојатен и инспиративен со оглед на тоа колку кратко живеела. Нејзините зборови беа слушани. Таа е почитувана и е симбол на слободата и еманципацијата на жените.

Таа беше првата аргентинска дама и втора сопруга на латиноамериканскиот претседател , Хуан Перон. За неа се напишани пет биографии и снимени се два филма, од кои најпознат е Евита, во кој нејзиниот лик го толкува поп иконата Мадона, а од кој датира познатата нумера Don’t Cry for Me Argentina.

Како прва дама и сопруга на Хуан Перон, таа воведе нови стандарди во политичката борба.

Велат дека само Клеопатра имала повеќе накит од неа, додека Аристотел Оназис се пофалил дека напишал чек за нејзината Фондација и ја однел во кревет!

Обожавана од сиромашните кои ја сметаа за светица и заштитничка на беспомошните и обесправените и омразена од противниците на „перонизмот“ кои ја сметаа за мајстор во пропагандата, Евита стана мит што Аргентинците се уште го слават ставајќи ја нејзината фигура на банкнота од сто пезети. , во јавни институции. дури и шишиња од пиво …

Животната приказна на Евита Перон не учи дека патот од дното кон врвот, од сиромаштија до богатство и од непозната личност до револуционер е што е можно.

Таа тоа го постигна за 33 години од својот живот.

Како мала, таа едвај ги имала основните услови за живот, а нејзината мајка Хуана шиела дење и ноќе за да заработи за живот. На петнаесетгодишна возраст, Евита отиде во Буенос Аирес и влезе во светот на уметноста. Таа прво започна да глуми, а потоа продолжи како фото -модел. Таа најмногу сакаше да работи на радио и наскоро стана најплатената радио актерка во историјата на Аргентина. Сите го знаеја нејзиното име.

Откако се збогатила и станала позната, го запознала својот иден сопруг, Хуан Перон, на еден настан.

Иако во тоа време, беше невообичаено за политичар што седи во владата да има жена од сиромашно семејство. Хуан ја носеше Ева насекаде со себе, и таа честопати седеше до него на состаноци. Друга причина што беа оспорени во јавноста беше разликата во возраста бидејќи Хуан беше 20 години постар од Ева. Во тој период, истакнатиот политичар започна да го гради имиџот на Ева, обидувајќи се да го отфрли навреденото мислење дека тој е нејзин штитеник и ја профилира како негов советник. Набргу откако објавија дека се венчани, тогашниот режим забрани емитување на сите серии и филмови во кои се појавува Евита Перон.

Заедно со нејзиниот сопруг, Евита ги обиколи сите делови на земјата и стана првата жена во историјата на Аргентина која јавно учествуваше во политичка кампања.

Таа собра бројни симпатии на оние што ја слушаа порано на радио, а прекарот Евита, од кој и денес е позната, потекнува од тој период. Таа активно учествуваше во синдикатите, основаше фондација која изгради илјадници училишта и домови за деца низ Аргентина, и е заслужна за воведување осигурување за најсиромашните слоеви на општеството. Покрај тоа, Евита Перон беше запаметена како голем борец за правата на жените.

Илјадници жени се заинтересираа за политика поради неа. Евита ја формираше првата голема феминистичка група во Аргентина, која имаше повеќе од 500.000 членови низ целата земја, а нејзините луѓе ја нарекоа женската Че Гевара. Таа не се занимаваше со љубовни врски, беше верна на својот сопруг и својот живот го посвети на општествено -политички ангажмани.

Во 1950 година, Евита открила дека има рак на матката. Таа била првата жена што отишла на хемотерапија, термин што првпат се користел во тоа време.

Таа почина во 1952 година, а луѓето излегоа на улица да и оддадат почит.

Програмите престанаа да се емитуваат, продавниците се затворија и градот замолчи. Луѓето го преплавија асфалтот со рози, а Евита Перон доби спомен -плоча во близина на тогашната влада.

Хуан Перон сакал неговата сопруга да биде мумифицирана, па телото на сопругата го однел на лекар, кој ја заменил телесната течност со глицерин, сепак, постапката не била завршена.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!