ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како веганската исхрана влијае на изгледот на кожата

Акните се прилично непредвидливи бидејќи колку и да внимавате на лицето, колку редовно ги чистите и колку да внимавате на производите што ги користите, тие можат да се појават. Исто така, може да се случи да немате проблеми со акни за време на пубертетот, така што тие почнуваат да се појавуваат во текот на дваесеттите и триесеттите години од вашиот живот.

Многу експерти тврдат дека акните можат целосно да се излечат со правилна диета, односно диета со малку маснотии. Ова значи дека треба да ги елиминирате повеќето јадења што ги користат вегани како што се: млеко од соја, авокадо, ореви, хумус, маслинки, путер од кикирики. Ако се откажете од сите масти и масла, тоа навистина може да има неверојатен ефект врз вашата кожа. Тоа значи веганска диета да, но без никакви масла и маснотии.

Еве како одредени групи на храна влијаат на акните.

grozje

Масла и масти

Храната богата со масти ја зголемува количината на природни масти во кожата, односно себумот. Ако ја намалите количината на маснотии во вашата исхрана, појавата на акни автоматски ќе се намали. Исто така, храната богата со маснотии предизвикува слаба циркулација.

 

Млечни производи

Истражувањата исто така покажаа дека млечните производи влијаат на појавата на акните бидејќи содржат хормони, како што е хормонот за раст, што предизвикува реакција на инсулин, влијае на производството на вишок себум и ги поврзува мртвите клетки на кожата во порите. Сето ова доведува до појава на акни на лицето. Поради оваа причина, можете да ги обвинувате млечните производи за појава на акни на лицето.

Јаглехидрати

Иако навистина сакаме да ги јадеме, јаглехидратите се секогаш лош избор, кога станува збор за тежината, но и изгледот на кожата. Бројни студии покажаа дека јаглехидратите од бел ориз и брашно го зголемуваат нивото на шеќер и инсулин, што подоцна доведува до производство на андрогени – хормон кој директно предизвикува појава на акни.

zelencuk

Ако имате проблеми со акни, обидете се да јадете вегански барем некое време, но ослободете се од сите намирници што содржат масла и маснотии, дури и оние со добри масти. По некое време сигурно ќе ја забележите разликата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!