ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Каков е односот на таткото кон неговата ќерка а каков е кон синот: Зошто татковците различно реагираат на девојчињата?

Каков е односот на таткото кон неговата ќерка а каков е кон синот: Зошто татковците различно реагираат на девојчињата?

Во студијата учествувале 52 татковци на деца на возраст од една до две години.

Татковците посветуваат поголемо внимание на ќерките отколку на синовите, покажува едно американско истражување. Тие дури зборуваат поинаку. Нивното однесување и мозокот се под влијание на полот на детето, се наведува во студијата.

Во студијата учествувале 52 татковци на деца на возраст од една до две години. Истражувачите забележале како тие комуницирале со своите деца и земале магнетна резонанца на мозокот. Потоа откриле дека полот на детето има влијание врз тоа како ќе изгледа односот со таткото.

Време поминато заедно

Татковците со ќерки повеќе пеат и танцуваат отколку со синовите . Тие поминуваат повеќе време со нив во некои „погруби“ игри како што се превртување, скокање или борење.

Одговорот на емоциите

Татковците повеќе реагираат на среќните лица на своите ќерки и на неутралните изрази на лицето на нивните синови.

Разговор

Татковците дури зборуваат поинаку со своите деца . Тие го користат јазикот на достигнување со своите синови, но повеќе зборуваат за своето тело и чувства со своите ќерки и користат аналитички јазик.

Внимание

Истражувањето открило дека татковците се поангажирани и повеќе реагираат на ќерките отколку на синовите . Тие исто така посветуваат поголемо внимание на своите ќерки и нивната тага.

Во суштина, навидум малите детали и постапки можат да имаат огромно влијание врз идниот живот на детето.

Психолозите велат дека татковците поставуваат големи очекувања за своите синови, додека со своите ќерки едноставно уживаат. Девојчињата се по љубезни и понежни, а врската помеѓу таткото и ќерката е многу важна за развојот на нејзината самодоверба и самопочит.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!