ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Какви тајни крие Грција за животот на Принц Филип?

Какви тајни крие Грција за животот на Принц Филип?

Во петокот, на 10 јуни 1921 година, одвикнаа извици на среќа во пространите простории и прекрасните градини на палатата Мон Репо на Крф. Принцезата Алиса и принцот Ендру, членови на грчкото и данското кралско семејство, го очекуваа раѓање на своето петто дете. Подоцна истата вечер, Маргарита, Теодора, Сесилија и Софија го добија брат Филип.

На принцот Филип му било судено да има сурово детство и адолесценција, што оставило неизбришливи траги на неговата душа и карактер. Како дете, тој бил без државјанство, а подоцна станал член на најмоќното кралско семејство и сопруг на кралицата Елизабета Втора.

Princ-Filip-detstvo

Принцот Филип е роден на Крф, во грчкото и данското кралско семејство. Кога имал 19 месеци, неговото семејство и тој биле протерани од неговата родна земја. По школувањето во Франција, Германија и Велика Британија, тој се приклучи на Кралската морнарица во 1939 година на 18-годишна возраст.

Од јули 1939 година, тој започнал да се допишува со тринаесетгодишната принцеза Елизабета, која за прв пат ја запознал во 1934 година. За време на Втората светска војна, тој служеше со украси во медитеранските и британските пацифички флоти. И по крајот на војната, тој доби дозвола од британскиот крал Џорџ Шести да се ожени со Елизабета, со која беше во брак повеќе од седум децении.

krf-rodno-mesto

Неговиот татко бил седмо дете на кралот Џорџ Први и грчката кралица Олга, додека мајка му била принцезата Алиса од Батенберг, родена во замокот Виндзор, како внука на кралицата Викторија. Родена е со оштетен слух, но тоа не ја спречи да комуницира. Мајката на принцот Филип, кој почина на 9 април во Виндзор, каде што беше погребан на 17 април, се занимаваше со хуманитарна работа во Атина.

Пред венчавката, Филип ја посети својата мајка во Грција, каде што го основаше христијанското сестринство на Марта и Марија. Помина време со неа, а потоа неговата посета беше прекината со покана од Кралската морнарица и наскоро се врати во својата сакана Лилибет во Англија (ја нарече кралицата Лилибет).

Принцот Филип ретко одел во Грција, забележано е дека тој останал во својата татковина во 1950 година, потоа во 1964 година и за последен пат во 1981 година.

Во интервјуата, тој често се декларираше како Данец, и еднаш рече: „Јас сум Грк, но …“ одбивајќи да ги открие своите чувства кон оваа земја, а познато е дека тој ја смета грчката држава одговорна за прогонот на неговото семејство .

Куќата во која е роден принцот Филип, вила од 19 век изградена во неокласичен стил, е претворена во музеј. Војводката од Единбург беше крстена во црквата Свети Џорџ на Крф. Погребни церемонии на неговиот погреб се одржаа во капелата Свети Џорџ во Виндзор.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!