ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Карамел чизкејк е торта која се помни: Омилениот десерт за вашата трпеза!

Клучот за оваа торта се бонбоните од карамел лешник кои и даваат совршена текстура и секако вкус!

Потребни состојки:

Кора:

– 250 гр мелени бисквити

– 100гр мелени печени лешници

– 2 лажици шеќер во прав

– 125гр путер

– 150мл млеко

Фил:

– 500 гр сирење маскарпоне (може да се користи и друго несолено крем сирење)

– 50гр шеќер во прав

– 1 лажица арома на ванила

– 250мл слатка павлака

– 2 кеси шлаг

Прелив од карамела:

– 200 гр слатки од карамел лешник

– 50мл слатка павлака

– парчиња лешници за украсување

Подготовка:

1. За кората, измешајте ги сите состојки, притиснете во калап со дијаметар од 20-24 см и ставете го во фрижидер.

2. За филот ,со миксер кратко изматете ги сирењето маскарпоне , шеќер во прав и ванила.

3. Во друг сад изматете ја слатката павлака со шлаг за да се направи полу-изматена, па додадете ја во маскарпонето и убаво изматете сè. Филот се распоредува на  кората, го вратив во фрижидер и се префрлив на преливот. Тортата треба да се лади вака најмалку 3 часа, јас секогаш ја оставам преку ноќ.

4. За преливот растопете ги бонбоните од карамела , јас во микро, можете на шпорет, како што сакате. Откако карамелите целосно ќе се стопат, додадете ја слатката павлака, загрејте уште неколку секунди, па промешајте додека не се соединат. Овој прелив сега мора целосно да се олади на собна температура (истото е најдобро преку ноќ), само тогаш можете да го истурите врз тортата или парчињата и карамелата да остане течна, а тортата убава и вкусна. Значи, на крајот, убаво извадете ја тортата од калапот, исечете ја на парчиња ако сакате и треба да ја прелиете и украсите.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!