ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Карамелизирани банани со цимет, ореви и бадеми за сладок почеток на денот

Карамелизирани банани се поголемо задоволство дури и од палачинките и вафли.

Карамелизирани банани можете да ја ги јадете самостојно, но добро одат и со лажичка сладолед или грчки јогурт, со палачинки и вафли. Може да ги послужите и на палачинки или тост. Тие се карамелизирани однадвор и меки и слатки одвнатре.

Користете зрели банани, но не и зрели. Бананите омекнуваат со пржење, па зрелите банани ќе станат претерано кашести. Времето на подготовка е десет минути, а оваа количина е доволна за две до четири порции.

Состојки:

  • 2 банани исечени по желба
  • 1/2 лажичка цимет
  • 1 лажица путер
  • 2 лажици мед
  • 50 ореви
  • 50 гр бадеми

Подготовка:

1. Во тава на средна топлина измешајте цимет, путер и мед додека не се стопат и соединат.

2. Додадете парчиња банана и пржете ги четири минути додека не почнат да се карамелизираат и да добијат златно-кафеава боја. Доколку е потребно, прилагодете ја температурата и времето за готвење така што бананите не изгорат.

3. Превртете ги сите парчиња банана и пржете ги уште четири минути додека не зарумени другата страна.

4. Ставете ги веднаш на тањирот, посипете ги со лисја од орев и бадем, а може и со лажичка сладолед, јогурт, палачинки, вафли или тост.

Добар апетит!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!