ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Карл Јунг сфатил дека среќата лежи во овие 5 работи!

Карл Јунг сфатил дека среќата лежи во овие 5 работи!

Главната привилегија што може да ја имате во животот е да станете она што навистина сте, изјавил познатиот психијатар.

Швајцарскиот психијатар основачот на аналитичката психологија, Карл Густав Јунг, беше многу повеќе од човек кој ни ги даде концептите на несвесното. Јунг беше специјалист во областа на човечките емоции, фантазии, потреби и патеки што н lead водат до крајната среќа.

“Сите ние сме извори на подвижно зло. Јас не сум она што ме прави животот, туку она што сакаm да станам”, рекол Јунг во интервјуто.

Познатиот лекар знаеше дека луѓето се подеднакво способни за ужасни и големи работи. Тој веруваше дека едно лице може да ги разбере сопствените надежи и соништа само преку индивидуализација, и овој интересен концепт е тесно поврзан со значењето што д -р Јунг го стави во концептот на среќа.

Тој веруваше дека индивидуализацијата е процес што доведе до остварување на менталната слобода. Таквата слобода ни овозможува да живееме без страв и вознемиреност и да станеме холист кој нема потреба да крие ништо.

Тогаш ќе се манифестира и вашето несвесно, што ќе ви овозможи појасно да ги видите вашите цели.

Постојат многу начини да се направи човек среќен. Но, многу од нив го водат човекот во стапица на позитивност, што во суштина влијае само на „врвот на ледениот брег“ . Ваквите методи се далеку од реалноста и не ви нудат конкретно решение, туку живот од илузии.

Јунг набројува 5 работи што го сочинуваат рецептот за среќа, но исто така вели дека ако ги следите опсесивно, на крајот ќе добиете контра-ефект . За да бидете среќни, смета Јунг, мора да имате јасна визија за вашите цели, мора да бидете флексибилни, приспособливи и да и верувате на својата интуиција.

„Мора да научите да го препознавате присуството на синхронизација, што ќе го исполни вашиот живот со неочекувани чуда “, вели експертот.

Еве ја неговата листа од 5 работи што ја прават една личност среќна:

1. Силно физичко и ментално здравје

Јунг не веруваше дека главната цел на психологијата е третманот на менталните нарушувања, туку го гледаше како инструмент за самопрепознавање , јасна дефиниција за сопствените цели и знаење. За него, истиот клуч за среќата беше физичкото здравје. Со него, овие два концепта се неразделни.

2. Здрави односи

Да се ​​живее изолирано од другите луѓе е погрешно. Секој има потреба од внимание, пријателство , сигурност и љубов . Мораш да комуницираш со некого, да споделиш, да ги прошириш своите видици, да се грижиш за некого и некој да се грижи за тебе … Без тоа, нема среќа.

3. Способност да се согледа убавината на уметноста и природата

Креативните луѓе ги ставаат своите емоции, креативност, идеали , иновации и вештини во работи што произлегуваат од нивната имагинација, а тоа е она што Јунг го нарекува колективно несвесно. Треба да бидете способни да цените се што ве возбудува, носи задоволство и ве прави среќни. Истото важи и за способноста да се цени природата. Сите ние сме деца на природата. Секое суштество и место на планетата може да ни даде важно знаење, само треба да знаете каде да барате.

4. Верувај во нешто

Според Карл Јунг, среќата е невозможна без духовно исполнување. Не е важно дали е тоа религија или филозофија, туку дека верувањето во нешто може да биде основа за вашата добра состојба. Верата дава значење и го продлабочува секое искуство и го исполнува вашето постоење со значење и цел.

5. Интересна работа

Јунг зборуваше многу за тоа како сака да биде археолог како дете . Сепак, животот го одвел на медицина, а потоа одлучил да оди на психијатрија. Тој секогаш остануваше антрополог во својата душа, затоа секогаш „копаше“ што е можно подлабоко во човечката душа.

Колку ќе биде интересна вашата работа не зависи секогаш од вас, но ако ги донесете вистинските одлуки за кариера што ве водат кон вашите цели, тогаш наоѓањето на работата што ја сакате ќе ви биде лесно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!