Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Полнета тортилја преклопена на половина е вистинско уживање за целото семејство.

Состојки

  • 8 тортиљи
  • 200гр пилешко филе
  • 450гр мексиканска мешавина од зеленчук
  • 50гр сланина
  • 250гр сирење
  • сол по желба
  • бибер по желба

Како да се подготви?

Во тава испржете ја ситно сецканата сланина, извадете ја и во таа маст испржете го пилешкото филе исечено на ленти. Извадете го пилешкото и пржете ја мешавината од мексикански зеленчук во истата тава. Загрејте ги тортиљите во друга тава. На секоја ставете пилешко, сланина, зеленчук и рендано сирење, а потоа покријте ги со друга тортилја. Печете ги во тава 30 секунди од двете страни, додека не се стопи сирењето. Исечете ги готовите кесадиљи во триаголници и сервирајте топло.

Уживајте!

error: Content is protected !!