ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Мудро бебе Кирику, кое го спасува селото од злобна вештерка: Дали се сеќавате на овој цртан филм од 2000 година?

„Кирику и вештерката “, (Кirikou et la Sorcière) француски игран филм од 1998 година.

Филмот се одвиваше во едно мало село, некаде во Западна Африка, каде се роди момче по име Кирику. Но, Кирику не е обично момче, тој може да зборува и да оди веднаш по раѓањето, а има и мудрост и одлучност.

Неговата мајка му рече дека злобната вештерка ги исушила сите извори, го укина изворот и ги изеде сите мажи од селото, освен еден. Од таму, малиот Кирику решава да го придружува последниот воин, неговиот вујко, во посета на волшебничката. Кирику успева да го измами волшебникот и го спасува неговиот чичко. Тој исто така спасува деца од брод на вештерки.

После тоа, тој го гори монструмот што ја испи целата селска вода. Потоа оди кај неговиот мудар стар дедо да го праша за волшебникот и на патот се соочува со многу препреки. Дедото смета дека е добро што Кирику постојано поставува прашања и одговара дека е злобна, затоа што страда затоа што има затруен трн во грбот кој го прободел некој злобен човек.

Кирику успева да ја измами волшебничката и да и го тргне трнот, и го зема златото од неа и го враќа на вистинските сопственици. Волшебничката е излечена. Бакнувајќи го Кирику, тој веднаш станува возрасен. Loveубовта се раѓа меѓу нив. Кога ќе пристигнат во селото, никој не верува дека вештерката е излечена.

Тие му поверуваа на Кирику дури откако оние што наводно ги јадеше вештерката се вратија во селото. Се испостави дека волшебничката Караба не ги јадела, туку ги претворила во предмети. Откако го тргна трнот, магијата за фрлање исчезна и тие се вратија во селото славејќи го својот спасител Кирику.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!