ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ќе се наежите кога ќе слушнете: Не можете ни да замислите што се крие во стиховите на најубавите домашни балади!

Ќе се наежите кога ќе слушнете: Не можете ни да замислите што се крие во стиховите на најубавите домашни балади!

Создадени од вистински настани, тие кријат страшни приказни …

Овие балади им се многу познати на сите, ние ги обожававме, но многумина кријат морничави вистински приказни …

Prljavo kazalište – Tu noć kad si se udavala

Како што во песната се вели „постојат некои други светови“, така има и некои други приказни што се кријат зад еден од најголемите хитови на „Prljavo kazalište“. Во сите верзии, главната улога ја игра членот на бендот, Јасенко Хоура, кој имаше девојка која требаше да го чека по враќањето од армијата. Кога Хура се врати дома, дозна дека имале закажана свирка за венчавка, која се покажа како нејзина. По овој настан беше снимен филм во продукција на Хрватска. Истата приказна со малку поинаков и потрагичен крај се најде како друга верзија на оваа песна, бидејќи според наводите, девојката се самоубила во моментот кога го видела поранешното момче.

Indeksi -Bacila je sve niz rijeku

Култната песна на Индекс, за која веројатно сите ја слушнале веќе раскажаната приказна зад неа. Тој зборува за љубовта помеѓу Даворин Поповиќ и девојка од Сараево, која забремени, но одлучи да ја прекине бременоста, иако сакаше да се омажи. Понатамошните наводи укажуваат дека години подоцна, Даворин ја виде истата девојка во публиката на концертна турнеја во Шведска, по што го прекина настапот за да се спушти во публиката. Сепак, тој залудно ја бараше, која исчезна исто како и пред неколку години.

Bolero – Jelena

Кога ќе дознаете што стои зад стиховите „Сите ние не дојдовме на овој свет од љубов“ – солзи ќе ви дојдат. Основачот на култната сараевска група Болеро, Мирослав Мишо Бартулица, ја напиша песната „Jelena“ за неговата мајка, која го остави во сиропиталиште. Нема потреба да зборуваме за оваа песна, само слушајте ги текстовите повторно.

“Nikada se nismo sreli, vremena nismo imali,

da mi oči obrišeš, da mi ruke miluješ.

Jer ja sam tugu kvasio, tuđim suzama,

k’o nekad, moja draga, svojim očima.”

Toni Cetinski – 23. prosinac

Тони Цетински отсекогаш бил премногу емотивен кога е во прашање изведбата на неговата песна „23. prosinac“. Во една прилика, тој објасни дека песната е прво напишана, и дека потоа се случил посебен настан во неговиот живот, по што го  повикал текстописецот и му рекол дека сакале песната да остане како спомен за таа личност и да се преработи и конкретизи текстот.

Подоцна се зборуваше дека станува збор за пријателка на Тони кој починала од предозирање, иако пејачот никогаш не сакала јавно да зборува за тоа. Цетински на своите концерти ја посвети и „23. prosinac“ на несреќниот македонски пејач Тоше Проески, а подоцна и на многу други колеги и пријатели кои, еден по еден, го напуштија овој свет.

Haustor – Ena

Се појавуваат различни верзии на вистинскиот настан за оваа песна, а една од нив ја вклучува познатата почината актерка Ена Беговиќ, за која се верува дека била во врска со пејачот на Хаустор, Дарко Рундек, и кој му помогнал да излезе од пеколот на дрогата. Втората верзија зборува за тоа како се работи за истоимената анонимна девојка, која отишла во Канада откако не успеала да му помогне.

EKV – Srce

Еден од најголемите бендови од стара Југославија предизвика контроверзни прашања за секоја нивна песна, меѓу кои се издвојува песната „ Srce“ посветена на поранешната девојка на основачот на бендот Милан Младеновиќ, која почина како резултат на консумирање хероин.

Arsen Dedić – Ne daj se Ines

И покрај фактот дека неговата најголема муза и животен сопатник беше Габи Новак, Арсен еднаш рече дека сите негови поранешни љубови останаа негови пријатели, поради што немаше проблем да зборува отворено за нив и да им посветува песни. За време на лечењето во Падова во 1969 година, славната Инес го пронајде. Денес, таа е среќно мажена и има возрасни ќерки, кои исто така беа главните иницијатори за нивната мајка да го повика Арсен кога дознаа дека таа е познатата Инес од песната.

Bijelo dugme – Selma

Еден од најголемите хитови од поранешната република и исто така една од песните вклучени во „Панорама на босанската поезија“ во 1961 година зборува за голема љубов, Владо Дијак кој ја сакаше тогаш шеснаесетгодишната Селма од Зеница. Сепак, тој тогаш не зборуваше за таа љубов, само сакаше да го помине секој момент во нејзина близина, покажувајќи ја неговата љубов на свој начин.

Еден ден на пат кон училиште во Сараево, се сретнале на железничката станица. Тој и ја понудил својата помош во носењето на куферот и кога се сместиле и го кажал прочуениот  култен стих „Ne naginji se kroz prozor“ до скршениот прозорец. За песната дознала дури во 1962 година, кога нејзиниот татко ги прочитал стиховите во весникот, а по 38 години, Селма ја испеал Жељлко Бебек во една емисија.

Dženan Lončarević – Strah me da te sanjam

Албумот од 2009 година содржи песна напишана од Марина Туцаковиќ, која е посветена на починатиот брат на пејачката.

Тоа е песната „Strah me da te sanjam“, која емотивно зборува за најсуптилните емоции на пејачот и за неговиот брат кој почина во 2008 година.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!