ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кофеин или светлина? Што ќе нè разбуди повеќе навечер?

Кофеин или светлина? Што ќе нè разбуди повеќе навечер?

Можете ли да заспиете лесно?

Знаеме дека не е добра идејата да се напиеме кафе навечер. Сепак, една нова студија од Универзитетот во Колорадо фрла поинаква светлина за тоа како кофеинот ги расипува циклусите на спиење.

Научниците открија дека кофеинот нè држи будни бидејќи влијае на нашиот внатрешен часовник. Нашиот деноноќен ритам му помага на телото да знае кога треба да мирува, а кога да е активно. Истражувачкиот тим имаше пет испитаници кои учествуваа во 49-дневна студија. Беа тестирани во четири посебни услови. Се споредуваше ефектот на кофеинот и на светлината врз спиењето. Се покажа дека силната светлина го нарушува деноноќниот ритам.

Тие беа тестирани со:
— слаба осветленост и плацебо пилула;
— силна светлина и плацебо пилула;
— апчиња со слаба осветленост и кофеин и
— силна светлина и пилула кофеин.

Истражувачите повремено ги тестирале и нивоата на мелатонин, „хормонот за спиење“ бидејќи овој хормон помага и во регулирањето на внатрешниот часовник. Само силната светлина го одложувала внатрешниот часовник за 85 минути, а комбинацијата на силна светлина и апчиња со кофеин го одложила времето за спиење за 105 минути.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!