ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Кога е време да посетите психијатар?

Кога е време да посетите психијатар?

Психолозите веруваат дека некои луѓе не бараат помош најмногу поради стигматазација и митовите вклучени во процесот на барање помош од психолог или психијатар.

Експертите тврдат дека оние на кои најмногу им е потребна стручна помош поради психолошки проблеми, најмалку посегнуваат по неа.

И додека во психијатриската заедница, приоритет е да се идентификуваат и третираат менталните болести, психолошката помош за оние кои не знаат точно каква е нивната состојба и во што е проблемот, е подеднакво важна.

Незнаењето што ве мачи и непотребно страдање, може дополнително да ги комплицира вашите проблеми доколку избегнете да побарате стручна помош.

Колку побрзо некој побара помош, толку полесно ќе биде да се реши проблемот.

Проблемот ќе има помало влијание и ќе има помал стрес вклучен во целиот процес.

Психолозите велат дека многумина веруваат дека само „лудите“ луѓе одат на терапија, и мислат дека прифаќањето помош е знак на слабост или веруваат дека терапијата ќе потрае премногу време, дека ќе биде премногу скапа или дека ќе „зависат“ од некои антидепресиви. Но, ништо од тоа не е вистина.

Вашата терапија може да биде еднаш или двапати неделно. Луѓето се плашат дека откако ќе заминат, ќе останат тука засекогаш, но тоа не е вистина.

Животот денес е тежот. Ефектите од психотерапијата може да се прикажат како ослободување од стрес, вежбање или правилна исхрана. Сфатете ја како стратегија што ќе ви го олесни животот и ќе го намали стресот.

Постојат неколку ситуации кога треба да побарате помош од психијатар, социјален работник или психолог.

Се што чувствувате е интензивно

Сите ние понекогаш сме тажни или лути, но колку интензивно и често се случува? Ако се повтори и значително влијае на вашето функционирање, време е да побарате помош.

Преживеавте траума и не можете да престанете да размислувате за истата

Болката поради смрт во семејството, прекин на врска или губење на работа може да биде повеќе од доволна причина да се консултирате со професионалец.

Обично мислиме дека овие чувства ќе исчезнат сами по себе, но тоа не е секогаш така. И тагата поради загубата може да влијае на нашето секојдневно функционирање, па дури и да предизвика некое лице да се повлече. Ако забележите дека веќе не правите работи во кои порано уживате и луѓето околу вас го забележуваат тоа, можеби е вистинското време да разговарате со експерт.

Имате необјасниви главоболки кои се повторуваат

Кога сме ментално вознемирени, тоа влијае и на нашето тело. Стресот може да се манифестира на цела низа физички начини, од хронично варење до главоболки, чести настинки, па дури и недостаток на либидо. Невообичаените болки, како што се ненадејните грчеви во мускулите, кои се појавуваат ненадејно, навидум неиспровоцирани или болки во вратот, често се знаци на долготраен стрес.

Не сте продуктивни на работа и правите се почесто грешки

Промените на работа се чести кај луѓето кои се борат со емоционални или психолошки проблеми. Покрај промените во концентрацијата и вниманието, може да добиете и негативни критики од шефот или колегите, што би можело да укаже на поголеми проблеми.

Не уживате во она што порано ве правело среќни

Ако веќе не уживате во излегување на кафе со пријателите, читање книги или семејни ручеци во неделата, а до неодамна уживавте, тоа може да биде показател за други проблеми.

Вашите врски станаа „затворени“

Ако не можете да се отворите пред вашите најблиски и да им кажете како се чувствувате, или дури не можете да идентификувате што точно ве мачи; или ако не уживате да поминувате време со саканите, можеби сте добар кандидат за семејна терапија. Можеби ова се многу подлабоки проблеми што можат да се решат само ако се вклучени сите алки во синџирот.

Пријателите ви велат дека се загрижени

Понекогаш другите луѓе можат да забележат промени што самата личност не може да ги види, па не би било лошо да се слушнат работите да се издвојуваат од поинаква перспектива.

Ако некој ве праша дали разговаравте со некого за вашите проблеми, како се чувствувате и го прави тоа со загрижен тон, или ако ви каже дека се грижи за вас, тоа е знак дека треба да го послушате неговиот совет.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!